statystyki

Sprzęt wojskowy: Monopolista nie może odmówić sprzedaży

autor: Sławomir Wikariak23.03.2016, 07:24; Aktualizacja: 23.03.2016, 09:57
W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że to ukarana spółka jest jedynym producentem części do śmigłowców MI-2

W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że to ukarana spółka jest jedynym producentem części do śmigłowców MI-2źródło: ShutterStock

PZL-Świdnik ma obowiązek odsprzedawać części do produkowanego przez siebie śmigłowca MI-2 także konkurującym z nim firmom. Wcześniejszą decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta podtrzymał niedawno Sąd Okręgowy w Warszawie.

Spór dotyczy ogłoszonego w 2012 r. przez Ministerstwo Obrony Narodowej przetargu na serwisowanie śmigłowców MI-2. Wystartował w nim producent tych helikopterów, czyli spółka PZL-Świdnik, ale również konkurująca z nim na rynku usług serwisowych firma Navcom Systems. I to właśnie ona zaproponowała najkorzystniejszą cenę, w związku z czym z nią została zawarta umowa.

Już podczas jej realizacji okazało się jednak, że wykonawca ma problemy ze zdobyciem części zapasowych. Ponieważ ich jedynym producentem jest PZL-Świdnik, to do tej spółki skierował zapytania ofertowe. Ale dowiedział się, że oferta nie zostanie mu przedstawiona. W tej sytuacji skierował kolejne pismo, w którym dowodził, że odmowa sporządzenia oferty nie jest uzasadniona żadnymi obiektywnymi czynnikami. Nie otrzymawszy odpowiedzi, zdecydował się powiadomić o sprawie UOKiK. Ten zaś uznał, że spółka PZL-Świdnik nadużyła pozycji dominującej na krajowym rynku sprzedaży części zamiennych do śmigłowców Mi-2, i wymierzył jej karę w wysokości 322 tys. zł.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane