statystyki

Sprzęt wojskowy: Monopolista nie może odmówić sprzedaży

autor: Sławomir Wikariak23.03.2016, 07:24; Aktualizacja: 23.03.2016, 09:57
W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że to ukarana spółka jest jedynym producentem części do śmigłowców MI-2

W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że to ukarana spółka jest jedynym producentem części do śmigłowców MI-2źródło: ShutterStock

PZL-Świdnik ma obowiązek odsprzedawać części do produkowanego przez siebie śmigłowca MI-2 także konkurującym z nim firmom. Wcześniejszą decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta podtrzymał niedawno Sąd Okręgowy w Warszawie.

Spór dotyczy ogłoszonego w 2012 r. przez Ministerstwo Obrony Narodowej przetargu na serwisowanie śmigłowców MI-2. Wystartował w nim producent tych helikopterów, czyli spółka PZL-Świdnik, ale również konkurująca z nim na rynku usług serwisowych firma Navcom Systems. I to właśnie ona zaproponowała najkorzystniejszą cenę, w związku z czym z nią została zawarta umowa.

Już podczas jej realizacji okazało się jednak, że wykonawca ma problemy ze zdobyciem części zapasowych. Ponieważ ich jedynym producentem jest PZL-Świdnik, to do tej spółki skierował zapytania ofertowe. Ale dowiedział się, że oferta nie zostanie mu przedstawiona. W tej sytuacji skierował kolejne pismo, w którym dowodził, że odmowa sporządzenia oferty nie jest uzasadniona żadnymi obiektywnymi czynnikami. Nie otrzymawszy odpowiedzi, zdecydował się powiadomić o sprawie UOKiK. Ten zaś uznał, że spółka PZL-Świdnik nadużyła pozycji dominującej na krajowym rynku sprzedaży części zamiennych do śmigłowców Mi-2, i wymierzył jej karę w wysokości 322 tys. zł.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane