statystyki

George Selgin: Banki centralne to zło. Destabilizują gospodarkę

autor: Sebastian Stodolak20.03.2016, 20:00
Fed (rezerwy federalneBank centralny to agencja centralnego planowania, która chce określać właściwą podaż i cenę pieniądza, czyli podejmuje się zadania, którego nikt nie jest w stanie wykonać ze względu na jego naturę. Nie ma takich modeli, które pozwolą odgadnąć, ile gospodarce trzeba pieniądza i w jakiej cenie ma być kredyt.

Fed (rezerwy federalneBank centralny to agencja centralnego planowania, która chce określać właściwą podaż i cenę pieniądza, czyli podejmuje się zadania, którego nikt nie jest w stanie wykonać ze względu na jego naturę. Nie ma takich modeli, które pozwolą odgadnąć, ile gospodarce trzeba pieniądza i w jakiej cenie ma być kredyt.źródło: ShutterStock

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że święta trójca współczesnej ekonomii – papierowy pieniądz, bankowość centralna i rząd – może być pierwszą przyczyną gospodarczego krachu.

Zadam to pytanie wyłącznie pro forma: chciałby pan zostać szefem Fed?

Nie.

Wiedziałem.

(Śmiech) Wystarczy zajrzeć na dowolną stronę dowolnej mojej publikacji, by domyślić się, że Rezerwa Federalna to nie jest miejsce dla mnie.

Ale to na pewno ciekawa praca.

Z całą pewnością. Ma tylko jeden mankament. Choćbyś bardzo tego chciał i bardzo się starał, nigdy nie wykonasz jej dobrze. Po prostu nie można być dobrym szefem Fed ani dobrym szefem żadnego banku centralnego. Możesz być wspaniałym ekonomistą, wręcz Einsteinem ekonomii, ale szansa, że będziesz dobrze zarządzał polityką pieniężną, ustalając stopy procentowe na właściwym poziomie, po prostu nie istnieje.

Przecież bank centralny to ostoja ekonomicznej stabilności. Dba o to, by kryzysy występowały rzadziej, a jeśli już występują, to dba o to, by je łagodzić.

I pan w to wierzy?

Tak piszą w podręcznikach do ekonomii.

Bank centralny to agencja centralnego planowania, która chce określać właściwą podaż i cenę pieniądza, czyli podejmuje się zadania, którego nikt nie jest w stanie wykonać ze względu na jego naturę. Nie ma takich modeli, które pozwolą odgadnąć, ile gospodarce trzeba pieniądza i w jakiej cenie ma być kredyt. I nie może być: gospodarka jest zbyt złożona.

Poproszę o dowody.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • asd(2016-03-28 14:31) Zgłoś naruszenie 00

    To ludzka chciwość i chęć utrzymania swojej uprzywilejowanej pozycji każe wielu ludziom kolaborować i wypaczać reguły gry na swoją korzyść

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane