statystyki

Palenie pod kontrolą. Koncerny z dodatkowym finansowym obciążeniem

autor: Patrycja Otto08.03.2016, 07:53; Aktualizacja: 08.03.2016, 08:29
Papierosy

Zgodnie z projektowaną ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która dziś ma stanąć na rządzie, koncerny tytoniowe będą zobowiązane do przedstawienia listy składników wykorzystywanych przy produkcji papierosów.źródło: ShutterStock

Po 20 maja 2016 r. utrzymanie produktu na rynku będzie wymagało jego rejestracji. A to będzie kosztować. Część firm zapowiada: oferta będzie skromniejsza.

Zgodnie z projektowaną ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która dziś ma stanąć na rządzie, koncerny tytoniowe będą zobowiązane do przedstawienia listy składników wykorzystywanych przy produkcji papierosów. Opłata z tym związana wyniesie równowartość przeciętnego wynagrodzenia, czyli około 4 tys. zł. Dodatkowo będą zobowiązane przeprowadzić kompleksowe badania produktów zawierających substancje ujęte w wykazie priorytetowych składników, który ustali Komisja Europejska. Inspektor ds. chemicznych będzie mógł jednak zażądać ich weryfikacji przez instytut badawczy nadzorowany przez ministra właściwego ds. zdrowia. Opłatę za takie badanie, ustaloną na poziomie 10 przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń, poniesie producent.

– To wysokie obciążenie nawet jak dla koncernu tytoniowego. Przewidujemy ograniczenie naszej oferty w zakresie dostępnych produktów – komentuje Grzegorz Wargocki, dyrektor handlowy w firmie Orion, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego.

Nie wszystkie koncerny obawiają się nowych obowiązków. Największe przyznają, że są przygotowane do ponoszenia wydatków związanych z rejestracją produktów. Niektóre wyliczyły, że całkowite roczne nakłady branży na ten cel wyniosą 20 mln zł. To niewiele, biorąc pod uwagę, że wartość rynku tytoniowego ocenia się na 27 mld zł.

Inaczej jest po stronie sektora e-papierosowego, w którym producenci i importerzy mówią jednym głosem – opłaty są bardzo wysokie i zmuszą do ograniczenia dostępnej na rynku oferty.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Ręce opadają...(2016-03-08 14:53) Zgłoś naruszenie 30

    No pewnie! Zarżnąc kolejną dynamicznie rozwijająca się branżę. koncerny tytoniowe tych opłat nawet nie zauważą, a dla wielu przedsiębiorców z raczkującego sektora e-papierosów, który robi papierosom coraz większą konkurencję to będzie strzał nokautujący...

    Odpowiedz
  • ANTY TPD(2016-03-08 19:44) Zgłoś naruszenie 10

    Skok na e-papierosy to kryminalna sprawa, wycinka branży będzie bezprecedensowa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane