statystyki

Giełdy się łączą: Frankfurt i Londyn łapią byka za rogi

autor: Jakub Kapiszewski24.02.2016, 07:41; Aktualizacja: 24.02.2016, 08:28
Połączenie dwóch z trzech największych parkietów w Europie doprowadziłoby do powstania prawdziwego giganta.

Połączenie dwóch z trzech największych parkietów w Europie doprowadziłoby do powstania prawdziwego giganta.źródło: ShutterStock

Połączenie dwóch z trzech największych parkietów w Europie doprowadziłoby do powstania prawdziwego giganta. Bez cienia nieśmiałości mógłby on stanąć w szranki z Nowym Jorkiem. Przedstawiciele London Stock Exchange i Deutsche Boerse rozmawiają o fuzji, która stworzyłaby firmę o wartości ponad 30 mld euro.

Na mocy układu dotychczasowi akcjonariusze frankfurckiej giełdy otrzymaliby 54,4 proc. akcji nowo utworzonego przedsiębiorstwa, zaś właścicielom londyńskiego parkietu przypadłoby 45,6 proc. Obydwie strony dysponowałyby jednak taką samą liczbą przedstawicieli w radzie nadzorczej.

– Fuzja o charakterze zmieniającym oblicze branży otworzyłaby nowe możliwości wzmocnienia obydwu firm, tworząc europejską, główną grupę w segmencie operatorów giełd – twierdzą optymistycznie przedstawiciele obydwu firm w komunikacie.

Sojusz Londynu z Frankfurtem stworzyłby przeciwwagę dla firmy Euronext, zrzeszającej parkiety z Paryża, Brukseli, Amsterdamu i Lizbony, której właścicielem jest operator największej giełdy na świecie New York Stock Exchange. Jak informuje Agencja Reutersa, w dotychczasowych negocjacjach giełda we Frankfurcie występuje pod kryptonimem Delta, zaś londyński parkiet otrzymał kryptonim Luna. Cena akcji obydwu giełd skoczyła do góry po ogłoszeniu rozmów o fuzji. Walory London Stock Exchange zyskały na wartości 17 proc., osiągając poziom 27 funtów, co przedkłada się na wartość spółki 9,5 mld funtów. Z kolei walory Deutsche Boerse wzrosły 7 proc. do poziomu 81,71 euro, dając jej wartość 15,3 mld euro.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane