statystyki

Polskie firmy szukają złóż za granicą: Światowe surowce tylko dla orłów

autor: Adam Sofuł24.02.2016, 07:41; Aktualizacja: 24.02.2016, 08:36
Nasze firmy coraz śmielej ruszają na poszukiwania nowych złóż poza granicami kraju.

Nasze firmy coraz śmielej ruszają na poszukiwania nowych złóż poza granicami kraju.źródło: ShutterStock

Nasze firmy coraz śmielej ruszają na poszukiwania nowych złóż poza granicami kraju. Jak jednak dowodzą ostatnie wydarzenia, sukces osiągają głównie duzi i poważni gracze. A ci mniejsi szybko się poddają.

Ostatnie miesiące to wysyp doniesień o kolejnych inwestycjach surowcowych polskich koncernów – pod koniec ubiegłego roku Lotos poinformował o zakupie udziałów w złożach na Morzu Norweskim. PGNiG zyskało tam kolejne koncesje. A Orlen zrealizował w tym czasie dwie akwizycje. Nie zawsze jednak surowcowa ekspansja kończy się sukcesem. Ostatnie tygodnie przyniosły także rezygnację z inwestycji podejmowanych przez mniejsze firmy.

W lutym z Ukrainą pożegnał się ostatecznie Serinus Energy, spółka kontrolowana przez holding Kulczyk Investment. Można powiedzieć, że był to odwrót z tarczą, a nie na tarczy – za swoje udziały Serinus dostał 32,8 mln dol. Ich nabywcą był jeden z głównych graczy na ukraińskim rynku gazu, Burisma Holding. Ciekawostką może być to, że w radzie dyrektorów tej firmy zasiada były prezydent Aleksander Kwaśniewski (a także syn wiceprezydenta USA Joe Bidena – Hunter), który jest także członkiem Międzynarodowej Rady Doradców funduszu Kulczyk Investments.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane