statystyki

Googlenomika przewiduje ostry wzrost bezrobocia w USA

autor: Lars Christensen16.02.2016, 07:42; Aktualizacja: 18.02.2016, 10:04
Zmiana liczby wyszukiwań słowa „unemployment” (bezrobocie) w wyszukiwarce Google’a jest znacznie bardziej alarmująca

Zmiana liczby wyszukiwań słowa „unemployment” (bezrobocie) w wyszukiwarce Google’a jest znacznie bardziej alarmującaźródło: ShutterStock

Nie robię wielkiej tajemnicy ze swojej fascynacji myślą, że dane z mediów społecznościowych mogą być bardzo użyteczne w przewidywaniu wahań wskaźników makroekonomicznych. Innymi słowy, sądzę, że badanie aktywności w mediach społecznościowych może być postrzegane jako forma przewidywania zachowania rynków.

Ostatnio badałem, co Google Trends mówią o zmianach w liczbie wyszukiwań różnych terminów, które mogą podpowiedzieć, czy amerykańska gospodarka zbliża się do recesji. Zacznijmy więc od zbadania zmian w liczbie wyszukiwań słowa „recession” (recesja). Obraz nie jest dramatyczny. Liczba ta pozostaje znacznie niższa, niż była u progu wielkiej recesji lat 2007–2008. Podkreślając to, nie da się jednak nie zauważyć ostatniego wzrostu tej liczby, który może wskazywać, że użytkownicy Google’a stają się coraz bardziej zaniepokojeni perspektywą wejścia amerykańskiej gospodarki w stadium recesji.

Sprawdźmy teraz sytuację na rynku pracy. Zmiana liczby wyszukiwań słowa „unemployment” (bezrobocie) w wyszukiwarce Google’a jest znacznie bardziej alarmująca. Wzrost jest znacznie bardziej stromy. Nawet bardziej, niż to miało miejsce w 2008 r. To z pewnością może posłużyć jako dowód na bardzo zdecydowane pogorszenie się warunków na amerykańskim rynku pracy. Pytanie, czy wyszukiwania w Google’u mogą mieć jakąkolwiek wartość prognostyczną. W tym przypadku odpowiedź wygląda na twierdzącą i mam na to dowód. Tak przynajmniej wynika z konkluzji ostatniej pracy Francesca D’Amuriego i Juriego Marcucciego pod tytułem „The Predictive Power of Google Searches in Forecasting Unemployment” (Wartość prognostyczna wyników wyszukiwań Google’a w przewidywaniu bezrobocia).


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane