statystyki

Japonia: Z abenomiki zostały popioły

autor: Bartłomiej Niedziński15.02.2016, 07:49; Aktualizacja: 18.02.2016, 19:25
Premierowi Shinzo Abe wyczerpały się już pomysły. Bez sprzyjających okoliczności zewnętrznych nic nie zdziała

Premierowi Shinzo Abe wyczerpały się już pomysły. Bez sprzyjających okoliczności zewnętrznych nic nie zdziałaźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Akio Kon

Po trzech latach prób wyprowadzenia gospodarki ze stagnacji wciąż tkwi ona w punkcie wyjścia. Co gorsze, bardzo realne jest zagrożenie recesją. Rządowi brakuje już narzędzi.

Fatalny tydzień na giełdzie w Tokio stał się wyraźnym sygnałem, że abenomika – realizowany przez premiera Shinzo Abe program wyrwania japońskiej gospodarki ze stagnacji – się wypala. Po trzech latach od jego uruchomienia gospodarka jest z powrotem w punkcie wyjścia, a dalsze opcje działania się wyczerpują.

Piątek okazał się równie zły jak poprzednie dni tygodnia – indeks Nikkei 225 spadł o ponad 4,8 proc. i po raz pierwszy od 16 miesięcy wylądował poniżej psychologicznej bariery 15 000 pkt. Bilans całego tygodnia to spadek o 11,1 proc., co jest najgorszym wynikiem od początku globalnego kryzysu w 2008 r., a trzeba brać pod uwagę fakt, że miniony tydzień giełdowy był w Japonii krótszy, bo w czwartek wypadło święto. Na dodatek bieżący nie zapowiada się lepiej, bo dziś zostaną ogłoszone dane o PKB w ostatnim kwartale 2015 r. – i według prognoz analityków nie będą one dobre.

Ekonomiści oczekują spadku od 0,8 do nawet 1,2 proc. w ujęciu rocznym, co by oznaczało, że w ciągu trzech lat abenomiki japońska gospodarka zanotowała siedem kwartałów ze wzrostem i pięć ze spadkiem. Trudno to uznać za wynik satysfakcjonujący. – PKB raz spada, raz rośnie, ale wyraźnie widać, że japońska gospodarka nie może nabrać tempa. Co jeszcze gorsze, obecne zawirowania na rynku zwiększają prawdopodobieństwo, że sytuacja gospodarcza pozostanie słaba także w tym kwartale – mówi Bloombergowi Maasamichi Adachi, ekonomista z JPMorgan. Według sondy przeprowadzonej przez tę stację wśród analityków prawdopodobieństwo, że Japonia wpadnie w ciągu 12 miesięcy w kolejną recesję, jest najwyższe od końca 2012 r., czyli od początku obecnej kadencji Abe.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane