statystyki

Japonia: Z abenomiki zostały popioły

autor: Bartłomiej Niedziński15.02.2016, 07:49; Aktualizacja: 18.02.2016, 19:25
Premierowi Shinzo Abe wyczerpały się już pomysły. Bez sprzyjających okoliczności zewnętrznych nic nie zdziała

Premierowi Shinzo Abe wyczerpały się już pomysły. Bez sprzyjających okoliczności zewnętrznych nic nie zdziałaźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Akio Kon

Po trzech latach prób wyprowadzenia gospodarki ze stagnacji wciąż tkwi ona w punkcie wyjścia. Co gorsze, bardzo realne jest zagrożenie recesją. Rządowi brakuje już narzędzi.

Fatalny tydzień na giełdzie w Tokio stał się wyraźnym sygnałem, że abenomika – realizowany przez premiera Shinzo Abe program wyrwania japońskiej gospodarki ze stagnacji – się wypala. Po trzech latach od jego uruchomienia gospodarka jest z powrotem w punkcie wyjścia, a dalsze opcje działania się wyczerpują.

Piątek okazał się równie zły jak poprzednie dni tygodnia – indeks Nikkei 225 spadł o ponad 4,8 proc. i po raz pierwszy od 16 miesięcy wylądował poniżej psychologicznej bariery 15 000 pkt. Bilans całego tygodnia to spadek o 11,1 proc., co jest najgorszym wynikiem od początku globalnego kryzysu w 2008 r., a trzeba brać pod uwagę fakt, że miniony tydzień giełdowy był w Japonii krótszy, bo w czwartek wypadło święto. Na dodatek bieżący nie zapowiada się lepiej, bo dziś zostaną ogłoszone dane o PKB w ostatnim kwartale 2015 r. – i według prognoz analityków nie będą one dobre.

Ekonomiści oczekują spadku od 0,8 do nawet 1,2 proc. w ujęciu rocznym, co by oznaczało, że w ciągu trzech lat abenomiki japońska gospodarka zanotowała siedem kwartałów ze wzrostem i pięć ze spadkiem. Trudno to uznać za wynik satysfakcjonujący. – PKB raz spada, raz rośnie, ale wyraźnie widać, że japońska gospodarka nie może nabrać tempa. Co jeszcze gorsze, obecne zawirowania na rynku zwiększają prawdopodobieństwo, że sytuacja gospodarcza pozostanie słaba także w tym kwartale – mówi Bloombergowi Maasamichi Adachi, ekonomista z JPMorgan. Według sondy przeprowadzonej przez tę stację wśród analityków prawdopodobieństwo, że Japonia wpadnie w ciągu 12 miesięcy w kolejną recesję, jest najwyższe od końca 2012 r., czyli od początku obecnej kadencji Abe.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane