Dwa i pół tysiące gości, w tym szefowie największych światowych firm i stu dwudziestu przedstawicieli rządów przybyło do Davos w Szwajcarii na 46 Światowe Forum Gospodarcze. Główne tematy rozmów to bezpieczeństwo na świecie, kryzys uchodźców w Europie, załamanie gospodarcze w Chinach oraz zmiany klimatyczne.

Opanowanie czwartej rewolucji industrialnej - to motto tegorocznej konferencji. Ta rewolucja industrialna przyszła do nas jak tsunami i może zmienić całe nasze życie - ostrzega jeden z organizatorów Forum Klaus Schwab. Dlatego tak wielu przedstawicieli branży internetowej jak Facebook, Google czy chińskiej Alibaby chce dyskutować o przyszłości świata i zagrożeniach dla gospodarki, między innymi o przestępstwach internetowych.

O „nowej normalności” - czyli drastycznie zmniejszającym się wzroście gospodarczym rozmawiać będą prezesi Banku Światowego, Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, szefowie banków Kanady, Anglii, Francji, Indii, Japonii, Meksyku, Rosji, Arabii Saudyjskiej oraz Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Bezpieczeństwa gości w tym roku strzec będzie prawie 5 tysięcy policjantów i żołnierzy na lądzie i w powietrzu. Światowe Forum Gospodarcze kosztuje w tym roku ponad 35 milionów franków, czyli ponad 130 milionów złotych.