Restrykcje wobec Polski w związku z afrykańskim pomorem świń u dzików to jeden z tematów unijnej narady ministrów rolnictwa w Brukseli. Poprosiła o nią Warszawa w związku z decyzją Komisji o powiększeniu strefy zainfekowanej.

Objęte nią zostały w ubiegłym miesiącu kolejne gminy województwa podlaskiego - Hajnówka i Czyże, oraz część gminy Zabłudów. Polska nie chce się zgodzić na powiększenie strefy, bo oznacza to większe ograniczenia w hodowli, do wygaszenia jej włącznie, oraz ograniczenia w transporcie.

Minister rolnictwa wysłał w tej sprawie kilka listów do komisarza zajmującego się sprawami zdrowia. Niektórzy urzędnicy w Komisji mówią, że małe są szanse na zmianę decyzji, ale Polska może jeszcze domagać się odszkodowań dla producentów, którzy poniosą straty.

Podczas dzisiejszego spotkania ministrowie mają także rozmawiać o wsparciu finansowym dla Ukrainy co ma pomóc jej w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń. Polska poprosiła także o dyskusję na temat trudnej sytuacji w sektorze mleka i wieprzowiny.