statystyki

Właściciele firm i emeryci lubią sobie dobrze wypić

autor: Janusz K. Kowalski19.01.2016, 07:42; Aktualizacja: 19.01.2016, 08:07
alkohol

W 2014 r. na alkohol i tytoń wydaliśmy w sklepach, hurtowniach i u producentów prowadzących sprzedaż detaliczną 54,5 mld zł – wynika z danych GUS.źródło: ShutterStock

Najwięcej pieniędzy na trunki wyskokowe przeznaczają osoby prowadzące własny biznes.

W 2014 r. na alkohol i tytoń wydaliśmy w sklepach, hurtowniach i u producentów prowadzących sprzedaż detaliczną 54,5 mld zł – wynika z danych GUS. Do tego trzeba doliczyć ponad 4,1 mld zł, które przeznaczyliśmy na ten cel w placówkach gastronomicznych.

Nie ma oficjalnych danych o wartości sprzedaży samych napojów alkoholowych. Są za to informacje o kwotach przeznaczanych na nie co miesiąc w gospodarstwach domowych. GUS zastrzega jednak, że wydatki na napoje alkoholowe wykazywane w badaniach rodzin są w rzeczywistości wyższe, ponieważ ankietowane osoby celowo je zaniżają, gdyż traktują je jako rzecz wstydliwą. Jednak mimo ułomności tej statystyki pokazuje ona zróżnicowanie w preferencjach konsumpcyjnych poszczególnych typów gospodarstw domowych.

Wydatki na napoje alkoholowe

Wydatki na napoje alkoholowe

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Z badań tych wynika, że najwięcej na napoje alkoholowe wydają gospodarstwa domowe osób pracujących na własny rachunek, a więc przedsiębiorców i osób samozatrudnionych. Ich przeciętne miesięczne wydatki na ten cel wyniosły w 2014 r. w przeliczeniu na osobę (wliczając także dzieci) ponad 17,6 zł. To nie przypadek, ponieważ ich średnie dochody także należą do najwyższych. Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę (oprócz wynagrodzenia obejmujący inne dochody, np. z wynajmu mieszkania) wyniósł w tym czasie 1632 zł i był o ponad 291 zł wyższy od przeciętnego. – Dlatego osoby prowadzące własny biznes było stać na najwyższe wydatki na alkohol – ocenia prof. Henryk Domański, socjolog z PAN.


Pozostało 20% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane