statystyki

Zlikwidowano jądro armii, a jego odtworzenie będzie trudne

autor: AR26.12.2015, 08:00
Przede wszystkim znów pojawiły się informacje o zamiarach rozbudowy wojsk obrony terytorialnej.

Przede wszystkim znów pojawiły się informacje o zamiarach rozbudowy wojsk obrony terytorialnej.źródło: ShutterStock

Od kilku miesięcy trwa żarliwa dyskusja o potrzebie rozbudowy polskiej armii, a konkretnie zwiększenia jej potencjału bojowego w obliczu zagrożenia ze Wschodu. I pewnie większość Polaków podziela pogląd, że armia musi być silniejsza. Zagrożenia, które się pojawiają w sposób dla nas nieprzewidywalny, mobilizują bowiem wszystkich do myślenia kategoriami potrzeby wzmocnienia bezpieczeństwa państwa i obywateli.

Niestety w latach 2008–2011 rządzący przy wsparciu wojskowych reformatorów (czytaj: Sztabu Generalnego WP) skutecznie zmniejszyli potencjał bojowy sił zbrojnych. De facto armię zredukowano do poziomu 100 tys. żołnierzy, z czego wojsko bojowe stanowi nie więcej jak 35–40 tys. osób. Zredukowano głównie jednostki operacyjne wojsk lądowych, a w szczególności wojska pancerne, artylerię, saperów i przeciwlotników. Powstało kilka karłowatych (rzekomo skadrowanych) jednostek pełnych specjalistycznego sprzętu, ale bez zasobów rezerw przygotowanych do jego obsłużenia. Zlikwidowano jądro wojsk do walki. Dobrze zatem się stało, że nowi rządzący podnieśli temat poprawy kondycji armii. Bo poprzednicy, mimo deklaracji, niewiele robili sobie ze stanu armii. Przy czym winię za to wojskowych, którzy składali politykom supermeldunki o armii. Jednak składane deklaracje nowej władzy też mnie niepokoją. I to z kilku względów.

Przede wszystkim znów pojawiły się informacje o zamiarach rozbudowy wojsk obrony terytorialnej. To temat powracający od lat. Za każdym razem ma to związek ze zmianą rządzących. Tak jest i tym razem. Zanim jednak ogłosi się zamiar rozwoju tych wojsk, warto pokusić się o strategiczną analizę kształtu sił zbrojnych, co leży u podstaw każdej restrukturyzacji. Rząd jednak – przynajmniej jak wynika z relacji mediów – takiej analizy nie robił. Co to oznacza? Otóż wszystko wskazuje na to, że armię znowu czeka „polityczna restrukturyzacja”.

Tymczasem podstawą przebudowy wojska powinna być pogłębiona, wieloobszarowa analiza strategiczna, na którą składają się głównie:


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (12)

 • miki(2015-12-26 10:19) Zgłoś naruszenie 1084

  Naszą armię pozbawili nie jednego, ale dwóch jąder. Z resztą na jej wyraźne życzenie. Nieco starsi pamiętają, jak armia "zachęcała" młodych do wojska przez falę, z którą rzekomo nic nie można było zrobić. Do tego ostatnie 15 lat - to głównie kupowanie uzbrojenia "misyjnego", a nie takiego, które miałoby chronić nasz kraj przed zagrożeniami. Wielkie jak stodoła Patrie, które okopać można chyba tylko przy pomocy kopary, F-16, które mogą startować tylko z pozamiatanych lotnisk, które oczywiście pasterze kóz z Afganistanu nie zbombardują, ale wróg o większym potencjale już może. Nasz "potencjał militarny" na pewno odstrasza państwa takie jak Luxemburg, San Marino, Andorę. Większe kraje raczej by się nie przejmowały tym "potencjałem". I tylko to ciągłe epatowanie "Gromem" jednostką, która w razie realnego konfliktu nie będzie odgrywać żadnego istotnego znaczenia, bo w warunkach starcia będzie to tylko trochę lepiej wyszkolona piechota, bo chyba nikt nie wierzy w baśnie, jak to ciemną nocą, samolot wywiezie ich za linie wroga i zrzuci na spadochronach. Zmianę trzeba zacząć od przebudowy myślenia strategicznego. Obecnie to myślenie kształtuje generalicja wykształcona za czasów układu warszawskiego pod wpływem innego militarnego molocha - USA. My natomiast jesteśmy średnim kraikiem, który praktycznie nie ma zaplecza militarnego, a my umiarkowaną motywację do poświęcania się za głodowe pensje i traktowanie jak niewolnicza siła robocza. Dodatkowo pamiętam jak były przyznawane przydziały mobilizacyjnego. Moi znajomi z pogórza karpackiego szkoleni byli do służby w baterii nabrzeżnej :))), znajomi z Zakopanego - pojechali służyć w marynarce :))))). To sobie teraz wyobraźmy mobilizację rezerw - dzięki tak "genialnym" posunięciom. Najpierw trzeba zmienić myślenie o obronności. Zobaczyć jak robią to Izraelczycy, Szwajcarzy, Finowie, a nie trwać w pomysłach z okresu zimnej wojny.

  Odpowiedz
 • strażnik gaju(2015-12-26 10:13) Zgłoś naruszenie 8711

  obecny stan armii to dzieło 2 ludzi Komorowskiego i Klicha, i niech się nie zasłaniają wojskowymi, mieli takich doradców jakich chcieli, Komorowski i Klich za pozbawienie Rzeczypospolitej jej sił obronnych powinni trafić przed Trybunał Stanu

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wania(2015-12-26 09:40) Zgłoś naruszenie 1975

  Trzeba wyciąć jądro Antoniemu i w kaftanie wsadzić do Tworek.Widać jego działania w kierunku oddania Polski w ręce Putina i Rosji.Zanim ten szalenieć spowoduje daleko idącą katastrofę neleży działać bardzo szybko.

  Odpowiedz
 • bem1(2015-12-26 11:29) Zgłoś naruszenie 1722

  Trzeba Antka pozbawić wolności ponieważ za jego władzy bez bomby atomowej stanowimy niebezpieczeństwo dla wszystkich dla nas samych

  Odpowiedz
 • jk(2015-12-26 09:14) Zgłoś naruszenie 1413

  Przez 25 lat wiele sie mowilo na temat strtegii, sposobu rozwoju armi itd. Zadna wladza sie niesprawdzila, dowodztwo wojkowe takze. Nie sadze aby PIS dal sobie z tym rade, brakuje im kultury i pomyslunku

  Odpowiedz
 • aekielski(2015-12-26 10:37) Zgłoś naruszenie 822

  Będziemy mieli bombę atomową to dopiero Rosjanie zaczną trząść porami! Są na świecie dwie potęgi atomowe a między nimi stanie Polska nie ludowa ale za to atomowa. Będziemy bezpieczni jak u babci za piecem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • cd(2015-12-26 21:12) Zgłoś naruszenie 67

  Reformatołów należy pilnie OSĄDZIĆ I OSADZIĆ a następnie OBWIESIĆ. Zniszczenie systemu Obronnosci Państwa Polskiego jestponad wszelką wątpliwość zdradą Stanu i złamaniem Konstytucji- pytanie gdzie był Trybunał konstytucyjny?. Dołączyć Go do tych do osądzenia jako szkodliwych pasożytów.

  Odpowiedz
 • mija(2015-12-26 18:52) Zgłoś naruszenie 64

  wiem wiem -Tusk będzie bronił kraj !

  Odpowiedz
 • :)(2015-12-26 21:45) Zgłoś naruszenie 51

  ...pisząc kolokwialnie... wojsko zostało pozbawione jaj...przydałaby się pani Grodzka-kobieta z jajami :)

  Odpowiedz
 • dworo(2015-12-28 15:25) Zgłoś naruszenie 10

  Paradno-telewizjonna armia. Teraz to chyba tez: koscielnaja

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane