statystyki

Wysoki deficyt w Polsce może się skończyć blokadą dotacji UE

autor: Marek Chądzyński09.12.2015, 07:33; Aktualizacja: 09.12.2015, 08:04
podatki, finanse, świat

W 2007 r. deficyt wynosił 1,9 proc. PKB. Dwa lata później już 3,7 proc.źródło: ShutterStock

Jeśli rządowy plan pobudzenia gospodarki nie wypali, dziura w budżecie szybko przekroczy 3 proc. PKB.

Niewykluczone, że z problemem wysokiego deficytu finasnów publicznych przyjdzie nam się zmierzyć jeszcze w tym roku. Przyznaje to Ministerstwo Finansów, które policzyło, że może on wynieść 3–3,2 proc. PKB. Tymczasem według wcześniejszych prognoz Komisji Europejskiej deficyt miał spaść do 2,8 proc. PKB.

Ale dużo groźniejsze od samej wielkości deficytu może być jednak odejście od polityki jego systematycznego obniżania. Obecnemu rządowi wystarczy, że będzie oscylował wokół 3 proc. PKB. Celem poprzedniego było zmniejszanie go w kolejnych latach do wartości 1 proc. PKB. Przy czym cel ten dotyczył tzw. deficytu strukturalnego, czyli wyliczonego bez uwzględnienia skutków wahań koniunktury.

Wielkość 1 proc. PKB nie wzięła się znikąd. To przy tym poziomie w przypadku wybuchu jakiegoś kryzysu czy gospodarczego spowolnienia wzrost deficytu powinien być pod kontrolą. Bo że w takiej sytuacji on wzrośnie, to pewne. Przećwiczył to dotkliwie rząd PO-PSL, zwłaszcza na początku kryzysu, kiedy to pogorszenie koniunktury zbiegło się w czasie ze zmianami systemowymi (obniżka podatku PIT). Deficyt sektora finansów wystrzelił w 2008 r. do 3,7 proc. PKB z 1,9 proc. PKB rok wcześniej. A w 2009 r. wynosił już 7,4 proc. PKB.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Enon(2015-12-09 11:15) Zgłoś naruszenie 10

    Blokadę dotacji dla Polski unia powinna wprowadzić natychmiast. Nic tak bowiem nie pzremawia do pisowskich Januszów jak solidne, finansowe trzepanie portfela.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane