statystyki

Banki nie zapłacą więcej na BFG

autor: Łukasz Wilkowicz26.11.2015, 08:18; Aktualizacja: 26.11.2015, 09:11

Stawki na przyszły rok są zbliżone do obecnych. Banki spółdzielcze będą potraktowane łagodniej. Ale nie wszystkie

Około 2,4 mld zł obowiązkowych opłat na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego zapłacą banki w 2016 r. Wczoraj rada BFG uchwaliła nowe stawki. Opłaty będą zbliżone do tegorocznych.

– Oczekiwałam, że będą na zbliżonym poziomie do tych, jakie obowiązują w tym roku. Na obniżkę trudno było liczyć, bo BFG nie odbudował jeszcze funduszy po bankructwie dwóch SKOK-ów sprzed kilkunastu miesięcy. A to był koszt rzędu 3 mld zł. Ale podwyżka też była mało prawdopodobna po tym, jak sektor w tym kwartale musi wydać 2 mld zł w związku z upadłością SK Banku – mówi Iza Rokicka, analityk Ipopema Securities.

BFG pobiera dwie opłaty: roczną, z której pieniądze zasilają fundusz pomocowy, i ostrożnościową, która jest przeznaczona na fundusz stabilizacyjny. Ten drugi będzie wykorzystywany do podnoszenia banków, które znajdą się w tarapatach finansowych. Osobna stawka dotyczy funduszu ochrony środków gwarantowanych. Ona nie ulegnie zmianie. Te pieniądze pozostają w bankach, o ile nie dojdzie do bankructwa któregoś z nich.

Opłata roczna wyniesie 0,167 proc. tzw. łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko, czyli kredytów i innych należności, ale z uwzględnieniem zróżnicowanych wag ryzyka (obligacje skarbowe dla banków nie wiążą się z żadnym ryzykiem, nieco wyższe jest ono w przypadku kredytów hipotecznych dla Kowalskiego, a najwyższe przy kredytach dla firm). Gdyby w końcu br. kwota ekspozycji była taka sama jak w czerwcu (nowszych danych nie ma), to ta opłata wynosiłaby nieco ponad 1,6 mld zł.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane