statystyki

SK Bank: NBP może zostać deweloperem mimo woli

autor: Łukasz Wilkowicz, Małgorzata Kwiatkowska07.12.2015, 07:46; Aktualizacja: 07.12.2015, 09:21

Bank centralny jest wierzycielem spółek, którym SK Bank udzielił kredytów. Zabezpieczeniem są działki i budynki

Nieoczekiwana „inwestycja” Narodowego Banku Polskiego w nieruchomości to efekt kłopotów Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie, czyli SK Banku. NBP udzielił tej instytucji kredytu refinansowego. Doszło do tego w sierpniu, gdy w wołomińskiej instytucji Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła zarząd komisaryczny. Przestraszeni klienci na dużą skalę wycofywali depozyty z SK Banku. Sposobem na uchronienie go przed utratą płynności było przyznanie linii kredytowej z NBP w wysokości pół miliarda złotych (bank nie wykorzystywał całej przyznanej puli, według stanu na koniec września było to 450 mln zł, nieoficjalnie wiadomo, że później ta kwota zmalała).

W połowie zabezpieczeniem była gwarancja Skarbu Państwa udzielona przez resort finansów. Resztę trzeba było zabezpieczyć w inny sposób. Zgodnie z ustawą o NBP kredytu można udzielać pod zastaw papierów wartościowych. Tyle że SK Bank nie dysponował np. obligacjami skarbowymi, które by to umożliwiły (w bilansie na koniec czerwca nie wykazano takich papierów w ogóle). Zastawem może być również inny majątek, pod warunkiem że zgodzi się na to zarząd banku centralnego. Na to, że w tym przypadku były to hipoteki na nieruchomościach kredytowanych przez SK Bank, wskazują księgi wieczyste, z którymi zapoznał się DGP.

Sam bank centralny nie ujawnia informacji na temat kredytu dla SK Banku. „NBP może udzielać bankom kredytów refinansowych na podstawie art. 42 ustawy o NBP. Jednocześnie wszystkie informacje dotyczące tej czynności bankowej (tj. jego wysokości, warunków spłaty, zabezpieczeń itd.) są objęte tajemnicą bankową na podstawie art. 104 i następne ustawy Prawo bankowe” – przekazało nam biuro prasowe banku.

Nazwa NBP pojawia się m.in. w księdze wieczystej nieruchomości położonej przy al. Krakowskiej 291 w Warszawie. Znajduje się na niej budynek mieszkalny z wydzielonymi 198 samodzielnymi lokalami. Właścicielem nieruchomości gruntowej jest Frost sp. z o.o., w której jedynym wspólnikiem jest Dolcan Plus SA. Na stronie internetowej Dolcanu pod tym adresem prezentowana jest inwestycja Ogrody Ochota. Jak podaje spółka, obejmuje ona 359 przestronnych mieszkań, przy czym mieszkania jeszcze dostępne można kupić tylko w Condo Systemie Dolcan, w którym firma przez cały okres umowy zapewnia stały zysk za wynajem. Inwestycja jest już oddana do użytkowania. Z informacji na stronie wynika, że wolnych lokali jest jeszcze 12, a gotowe mieszkanie można kupić już od 7,1 tys. zł za 1 mkw.

Na tej nieruchomości ciąży pięć hipotek ustanowionych w związku z kredytami udzielonymi przez SK Bank. Ich wartość to łącznie 115,9 mln zł. I jedna hipoteka o wartości 23 mln zł, w której wierzycielem jest Narodowy Bank Polski.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane