Według rządu inicjatywa „Pas i Szlak” przyczyni się do wspólnego podejmowania przedsięwzięć umożliwiających wymianę towarów, technologii, kapitałów i personelu, promowania skoordynowanego rozwoju i wspólnego postępu państw sygnatariuszy w dziedzinie gospodarki, społeczeństwa, środowiska i kultury.
Nadzieję, że Polska stanie się podstawowym partnerem Chin w Europie w ramach projektu "Jednego Pasa i Jednego Szlaku", wyraził także podczas spotkania z chińskim premierem Li Keqiangiem prezydent Andrzej Duda. Duda przebywa w Suzhou na wschodzie Chin na szczycie krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Chin.
Z kolei chiński premier Li Keqiang poinformował, że spółki chińskie chcą zainwestować w regionie Europy Środkowo-Wschodniej 5 mld dolarów. Jak dodał, liczy, że inwestycje osiągną przynajmniej wskaźnik dwucyfrowy.
Koncepcja lądowego i morskiego nowego Jedwabnego Szlaku, czyli projektu "Jednego Pasa, Jednego Szlaku", zakłada utworzenie sieci korytarzy transportowych, które połączyłyby Chiny z krajami Unii Europejskiej.
Oznacza to budowę bądź modernizację infrastruktury transportowej – kolejowej, w tym także kolei dużych prędkości, dróg, portów lądowych i morskich oraz lotnisk, a także tworzenie infrastruktury przesyłowej (ropociągi, gazociągi) oraz telekomunikacyjnej. Koncepcja została przedstawiona po raz pierwszy przez prezydenta Chin Xi Jinpinga w 2013 roku.