Polska chce wzmocnienia relacji gospodarczych z Chinami - deklarował dziś w Szanghaju prezydent Andrzej Duda. W finansowej stolicy Chin odbyło się Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze.

Andrzej Duda zachęcał przedsiębiorców z Chin do inwestowania w Polsce, a polskich do pogłębiania relacji z chińskimi partnerami. Podczas konferencji prasowej w Szanghaju zadeklarował chęć wzmocnienia udziału Polski w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. „Oceniam akces do Azjatyckiego Banku jako zdecydowany krok w stronę realizacji idei nowego jedwabnego szlaku” - powiedział prezydent.

Duda dodał, że Polska chce być ważnym partnerem Chin w promowanym przez chińskie władze projekcie współpracy gospodarczej. „Chcemy, żeby nowy jedwabny szlak przebiegał przez Polskę i żeby Polska stała się swoistym centrum logistycznym dla przyszłych inwestycji chińskich, skąd będzie promieniowała w sensie gospodarczym razem z Chinami na pozostałą część Europy” - powiedział Andrzej Duda. Podczas forum w Szanghaju podpisano szereg porozumień o współpracy m.in., w zakresie sprzedaży polskiego mleka i urządzeń górniczych do Chin.

Poniedziałek jest pierwszym dniem oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chińskiej Republice Ludowej.