statystyki

Depozyty polskich firm: Przedsiębiorcy siedzą na pieniądzach

autor: Marek Chądzyński15.10.2015, 07:45; Aktualizacja: 15.10.2015, 08:30
Pieniądze

Gorzej, jeśli większe depozyty firm oznaczają naciskanie inwestycyjnego hamulca.źródło: ShutterStock

Firmy zgromadziły 233 mld zł. Tak dużych depozytów jeszcze nie miały. Wartość firmowych zaskórniaków w ciągu miesiąca wzrosła aż o 8,5 mld zł, czyli o ok. 3,8 proc. W porównaniu do stanu sprzed roku depozyty zwiększyły się o ponad 24 mld zł – wynika z danych, które wczoraj opublikował Narodowy Bank Polski.

To dobra i zła wiadomość. Dobra, bo świadczy o stabilności finansowej firm. – Rośnie im sprzedaż, koszty są pod kontrolą dzięki niskim cenom surowców, to przekłada się na dobre wyniki finansowe, które wcześniej widzieliśmy np. w danych GUS. Przedsiębiorstwa są w dobrej kondycji i akumulują płynność – tłumaczy Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Gorzej, jeśli większe depozyty firm oznaczają naciskanie inwestycyjnego hamulca. Mówiąc inaczej: przedsiębiorcy dużo zarabiają, ale nie przeznaczają zysków na rozwój z obawy o pogorszenie koniunktury.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane