Śląsk jest mega cool, ale nie potrafi zatrzymać młodych – mówił podczas konferencji Silesia HR Trends Artur Rojek, organizator OFF Festiwalu
Jak zdefiniować „nowy Śląsk”? Z jakimi wyzwaniami mierzą się pracodawcy, a z jakimi pracobiorcy w województwie? Gdzie w regionie pracuje się najlepiej? Odpowiedzi na te pytania szukało prawie 500 uczestników konferencji Silesia HR Trends. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele biznesu, nauki i samorządów oraz eksperci HR.
– Młodzi ludzie, którzy chcą osiedlić się na Śląsku, muszą mieć dobry standard życia – przekonywał podczas inauguracji konferencji Silesia HR Trends Marcin Krupa, prezydent Katowic. Pozostali paneliści punktowali jednak, że wiele jeszcze jest do zrobienia. Zdaniem Artura Rojka, organizatora OFF Festiwalu, na Śląsku brakuje atrakcyjnych miejsc pracy, które zatrzymałyby tu młodych. – Oni tutaj przyjeżdżają, bo tu jest mega cool. Są tym pozytywnie zaskoczeni, ale potem niestety wracają do swoich miast. Gdyby biznes albo miasto przyciągnęło ich pracą, mogliby zostać – wskazywał Rojka.
Zdaniem uczestników wydarzenia, by zachować konkurencyjność, potrzeba przemyślanych zmian i współpracy różnych podmiotów na rynku: przedsiębiorców, samorządów, szkolnictwa. Są segmenty, gdzie z pozyskaniem pracowników nie ma problemu, i takie, gdzie już brakuje rąk do pracy. Przykładem jest branża IT. – Chcę zatrudnić sto osób i mam problem – mówił Zbigniew Szkaradnik, prezes 3S Data Center. Jego zdaniem płace na Śląsku są zbyt niskie w porównaniu z takimi aglomeracjami jak Wrocław, Kraków czy Warszawa.
Paneliści zwracali też uwagę na to, że kompetencje kandydatów nie spełniają oczekiwań pracodawców. Eksperci wskazywali na konieczność powrotu do kształcenia zawodowego. – W naszej firmie funkcjonuje program „Podaj dalej”, w ramach którego pracownicy polecają do pracy swoich znajomych, za co mogą otrzymać gratyfikację – mówiła Ewa Cieślik zarządzająca działem HR w Nexteer Automotive.
Województwo już stara się odpowiedzieć na te potrzeby. Stworzyło Program Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. Konieczne jest także konsultowanie przez uczelnie kierunków kształcenia z pracodawcami, a także wprowadzenie kształcenia praktycznego nie tylko w szkołach zawodowych, ale i na uczelniach. W regionie narodził się pomysł ograniczenia profili ogólnokształcących w szkołach średnich.
Konferencja Silesia HR Trends 2015 miała pomóc w dialogu z młodym pokoleniem. Nową odsłonę zyskał zainicjowany podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Projekt EEC – Liderzy Przyszłości. Podczas konferencji został zapowiedziany roczny cykl spotkań studentów z praktykami biznesu oraz wybitnymi osobistościami ze świata polityki i dyplomacji. Inicjatywa realizowana będzie od października 2015 r. do czerwca 2016 r.
Wydarzenie zwieńczyła gala wręczenia nagród Top 10 Pracodawców Województwa Śląskiego. Wśród laureatów znalazły się następujące firmy: Wilk Elektronik, 3S Data Center, Kopex, Rosa, Rosomak, General Motors Manufacturing Poland, TRW, Future Processing, Marco, Tauron Polska Energia.