Nauka – Biznes – Samorząd – Razem dla gospodarki – pod takim hasłem w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywa się Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Zorganizowana już po raz piąty impreza potrwa do środy. Jej celem jest uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące możliwości rozwoju i wyzwań stojących nie tylko przed doświadczonymi biznesmenami, ale także tymi nowymi czy dopiero planującymi debiut na rynku. Podczas spotkania 400 ekspertów weźmie udział w 60 sesjach i wydarzeniach zorganizowanych w ramach kilku bloków tematycznych.
Pierwszy z nich – „Innowacyjna firma, inteligentne miasto, konkurencyjny region” – jest skoncentrowany na tym, jak firmy mogą poprawić zdolność konkurencyjną poprzez innowacje oraz gdzie mogą szukać środków na finansowanie unikatowych pomysłów. Drugi – „Optymalizacja procesów biznesowych” – wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców zainteresowanych poprawą efektywności działania. Uczestnicy pozyskają wiedzę z zakresu zarządzania strategicznego, finansowania rozwoju, nowych technologii czy bezpieczeństwa w firmie. Z kolei sesje zorganizowane pod hasłem „Przedsiębiorczość niejedno ma imię” poświęcone są firmom rodzinnym, sukcesji i aktywizacji osób niepełnosprawnych. Podczas kongresu można też zdobyć wiedzę na temat perspektyw w eksporcie. W tym roku organizatorzy postanowili przyjrzeć się możliwościom współpracy, jakie stwarzają rynki amerykański, austriacki, czeski, słowacki, chorwacki, turecki oraz szeroko pojęty Wschód.
Kolejne bloki skupiają się na tematyce przywództwa, strategii i dialogu oraz różnych aspektów przedsiębiorczości. Podczas pierwszego dnia kongresu odbędzie się debata polityczna, na której reprezentanci poszczególnych partii pokażą, w jaki sposób zamierzają wspierać przedsiębiorczość.
Imprezie będą towarzyszyć wydarzenia dla młodych przedsiębiorców. Z myślą o nich powstała Akademia Marketingu i Sprzedaży. Ostatnia edycja kongresu zgromadziła jesienią 2014 r. ponad 3 tys. uczestników. W tym roku organizator, którym jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, liczy na 3,5–4 tys. gości. ©?