statystyki

Cesjonariusz nie będzie się obawiał brankructwa cedenta

autor: Aleksandra Krawczyk13.10.2015, 09:30; Aktualizacja: 13.10.2015, 10:24

Od 1 stycznia 2016 r. podmiot zawierający umowę przelewu wierzytelności przyszłych poczuje się bezpieczniej. Będzie w stanie uzyskać przelane należności, nawet jeżeli powstaną dopiero po ogłoszeniu upadłości.

A wszystko to dzięki temu, że z dniem 1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie największa do tej pory nowelizacja ustawy z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 233 ze zm.). Poza doniosłymi zmianami o charakterze konstrukcyjnym, zwłaszcza stworzeniem zupełnie nowego aktu prawnego regulującego postępowania restrukturyzacyjne i ograniczeniem ustawy wyłącznie do postępowania upadłościowego – ustawodawca wprowadził również wiele mniejszych, aczkolwiek bardzo istotnych dla praktyki gospodarczej, nowych przepisów. Jednym z nich jest art. 128a, który zawiera warunki uznania za skuteczną względem masy upadłości cesji wierzytelności przyszłych. Zgodnie z tym nowo dodanym przepisem [ramka] przelew wierzytelności przyszłej będzie bezskuteczny w stosunku do masy upadłości, jeżeli wierzytelność powstanie dopiero po dniu ogłoszenia upadłości, chyba że umowa przelewu wierzytelności zostanie zawarta nie później niż sześć miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w formie pisemnej z datą pewną.

Do tej pory omawiana kwestia budziła znaczne wątpliwości i przez sądy orzekające w konkretnych sprawach nie była rozstrzygana jednolicie.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane