statystyki

Cesjonariusz nie będzie się obawiał brankructwa cedenta

autor: Aleksandra Krawczyk13.10.2015, 09:30; Aktualizacja: 13.10.2015, 10:24

Od 1 stycznia 2016 r. podmiot zawierający umowę przelewu wierzytelności przyszłych poczuje się bezpieczniej. Będzie w stanie uzyskać przelane należności, nawet jeżeli powstaną dopiero po ogłoszeniu upadłości.

A wszystko to dzięki temu, że z dniem 1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie największa do tej pory nowelizacja ustawy z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 233 ze zm.). Poza doniosłymi zmianami o charakterze konstrukcyjnym, zwłaszcza stworzeniem zupełnie nowego aktu prawnego regulującego postępowania restrukturyzacyjne i ograniczeniem ustawy wyłącznie do postępowania upadłościowego – ustawodawca wprowadził również wiele mniejszych, aczkolwiek bardzo istotnych dla praktyki gospodarczej, nowych przepisów. Jednym z nich jest art. 128a, który zawiera warunki uznania za skuteczną względem masy upadłości cesji wierzytelności przyszłych. Zgodnie z tym nowo dodanym przepisem [ramka] przelew wierzytelności przyszłej będzie bezskuteczny w stosunku do masy upadłości, jeżeli wierzytelność powstanie dopiero po dniu ogłoszenia upadłości, chyba że umowa przelewu wierzytelności zostanie zawarta nie później niż sześć miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w formie pisemnej z datą pewną.

Do tej pory omawiana kwestia budziła znaczne wątpliwości i przez sądy orzekające w konkretnych sprawach nie była rozstrzygana jednolicie.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane