statystyki

Za granicę po pewny zarobek

autor: Patrycja Otto29.09.2015, 10:34; Aktualizacja: 29.09.2015, 10:45

Rośnie eksport, a wraz z nim zlecenia dla firm windykacyjnych. W Mojej Firmie rozpoczynamy cykl, w którym fachowcy będą doradzać, jak działać na zagranicznych rynkach, żeby eksportowa szansa nie stała się pułapką.

Wojna domowa, embargo i niski kurs rubla sprawiły, że Wschód niemal przestał istnieć jako kierunek eksportowy dla polskich producentów. Dane o wartości eksportu świadczą o tym, że udało się znaleźć nowe rynki zbytu. W pierwszym półroczu 2015 r. nasze firmy sprzedały za granicą towary i usługi za 87,2 mld euro. Oznacza to wzrost o 7 mld euro w porównaniu z rokiem poprzednim.

– Embargo odcisnęło piętno na naszych obrotach. Rosja odpowiadała za 35 proc. naszego eksportu. Konieczne było więc poszukanie nowych odbiorców, by odrobić straty. Znaleźliśmy ich na rynku wewnętrznym, ale też w krajach UE, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. Dziś możemy powiedzieć, że udało nam się odnieść sukces – komentuje Piotr Zdanowski, współwłaściciel Zakładów Mięsnych Wierzejki. Firma już rozgląda się za nowymi rynkami, na których może oferować swoje wyroby.

Nie tylko branża spożywcza postanowiła zdywersyfikować swoje kierunki eksportowe. Zrobili to też producenci z innych sektorów. Przykładem może być Amica, która rozbudowała swoją obecność na rynkach Europy Zachodniej. Niemcy stały się głównym zagranicznym odbiorcą z udziałem w eksporcie na poziomie 25-proc. Wśród ważniejszych partnerów są też Skandynawia, Wielka Brytania, Rumunia, Serbia czy Francja, która zdaniem firmy ma potencjał, by dołączyć do grona największych odbiorców.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane