W 2016 r. nawet 420 samochodów, w tym cywilnych, może być wykorzystanych na potrzeby sił zbrojnych. Limit ten w porównaniu do obecnego zwiększono o 330 pojazdy. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia limitu świadczeń rzeczowych wykonywanych w 2016 r. na rzecz obrony państwa.
Zgodnie z art. 208 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 827 ze zm.) na urzędy i instytucje państwowe oraz przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne, a także osoby fizyczne może być nałożony obowiązek ponoszenia świadczeń rzeczowych na rzecz armii. Polegają one na oddaniu do używania nieruchomości i rzeczy ruchomych na cele związane z obronnością państwa. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) jest zobowiązany do wydania decyzji administracyjnej o przeznaczeniu nieruchomości lub rzeczy ruchomej na cele świadczeń rzeczowych, w tym planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Zgodnie z projektem zwiększy się również limit przyczep – wzrośnie z 60 do 90. Projektowane przepisy uwzględniają też nieruchomości, które będą wykorzystywane przez organy administracji publicznej na potrzeby kwalifikacji wojskowej. A ponieważ w przyszłym roku powołanych będzie ok. 400 powiatowych komisji lekarskich przeprowadzających kwalifikacje wojskowe, to tyle też nieruchomości zostanie zabezpieczonych.
Resort obrony wskazuje, że planowane do pobrania w ramach świadczeń samochody, przyczepy i maszyny mogą być używane także przy zwalczaniu przez wojsko klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków. Mogą być też wykorzystane podczas ćwiczeń wojskowych organizowanych z zastosowaniem natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy rezerwy i sprawdzaniem gotowości mobilizacyjnej.
Etap legislacyjny
Konsultacje społeczne