statystyki

Wojsko będzie potrzebowało większego wsparcia

autor: Artur Radwan24.09.2015, 07:24; Aktualizacja: 24.09.2015, 09:05
Planowany do pobrania sprzęt może być używany przy zwalczaniu przez wojsko klęsk żywiołowych.

Planowany do pobrania sprzęt może być używany przy zwalczaniu przez wojsko klęsk żywiołowych.źródło: ShutterStock

W 2016 r. nawet 420 samochodów, w tym cywilnych, może być wykorzystanych na potrzeby sił zbrojnych. Limit ten w porównaniu do obecnego zwiększono o 330 pojazdy. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia limitu świadczeń rzeczowych wykonywanych w 2016 r. na rzecz obrony państwa.

Zgodnie z art. 208 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 827 ze zm.) na urzędy i instytucje państwowe oraz przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne, a także osoby fizyczne może być nałożony obowiązek ponoszenia świadczeń rzeczowych na rzecz armii. Polegają one na oddaniu do używania nieruchomości i rzeczy ruchomych na cele związane z obronnością państwa. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) jest zobowiązany do wydania decyzji administracyjnej o przeznaczeniu nieruchomości lub rzeczy ruchomej na cele świadczeń rzeczowych, w tym planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane