statystyki

UOKiK: Konkurencja na rynku aptek ma wymiar lokalny

autor: Patryk Słowik22.09.2015, 07:37; Aktualizacja: 22.09.2015, 09:34
UOKiK wyjaśnia też, dlaczego podjął taką decyzję w tym konkretnym przypadku: otóż w przeciwieństwie do przepisów prawa farmaceutycznego, prawo antymonopolowe zakłada istnienie pozycji dominującej przedsiębiorcy, jeżeli jego udział w rynku przekracza 40 proc.

UOKiK wyjaśnia też, dlaczego podjął taką decyzję w tym konkretnym przypadku: otóż w przeciwieństwie do przepisów prawa farmaceutycznego, prawo antymonopolowe zakłada istnienie pozycji dominującej przedsiębiorcy, jeżeli jego udział w rynku przekracza 40 proc.źródło: ShutterStock

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgody na dwie transakcje zgłoszone przez spółkę BRL Center – Polska, właściciela aptek Dr. Max. Pierwsza dotyczy przejęcia spółek Apteka pod Lwem oraz Apteka Marzeń, druga – MX Holding, Farmako oraz Helios Farmacja. Sprawa jest o tyle ważna z prawnego punktu widzenia, że wskazuje na podejście UOKiK do koncentracji na rynku aptecznym.

Artykuł 99 ust. 3 pkt 2 ustawy – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 45, poz. 271 ze zm.) stanowi, że zezwolenia na prowadzenie apteki nie wydaje się, jeśli podmiot ubiegający się o nie (lub podmioty od niego zależne) prowadzi na terenie województwa więcej niż 1 proc. aptek ogólnodostępnych. Farmaceuci różnie interpretowali ten przepis. Niektórzy uważali, że stanowi on jedynie wskazanie dla inspekcji farmaceutycznej, by nie wydawała zezwoleń przedsiębiorcom, którzy przekraczają próg. Inni z kolei twierdzili, że to typowy przepis antykoncentracyjny i powinien być stosowany także przy przekształceniach własnościowych, i być brany pod uwagę przez UOKiK.

Pojawiało się więc pytanie, czy UOKiK powinien sugerować się przepisami prawa farmaceutycznego i analizować konkurencyjność w skali województwa, czy też może to czynić zgodnie z własnymi obserwacjami. Ostatnia decyzja pokazuje, że urząd wychodzi z tego drugiego założenia.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane