statystyki

Tani węgiel poraził prądem zyski firm energetycznych

autor: Bartłomiej Mayer09.09.2015, 07:19; Aktualizacja: 09.09.2015, 09:43
energetyka -prąd-euro-żarówka

Polska Grupa Energetyczna zamknęła pierwsze półrocze ze stratą netto przekraczającą 5 mld zł. Powód? Gigantyczny odpis aktualizacyjny. PGE nie była jednak ani pierwszą, ani najpewniej ostatnią spółką na polskim rynku, która zdecydowała się na taki ruch.źródło: ShutterStock

W jednej chwili PGE straciła 1/4 swojej wartości księgowej. Niespodzianka może spotkać także innych

Polska Grupa Energetyczna zamknęła pierwsze półrocze ze stratą netto przekraczającą 5 mld zł. Powód? Gigantyczny odpis aktualizacyjny. PGE nie była jednak ani pierwszą, ani najpewniej ostatnią spółką na polskim rynku, która zdecydowała się na taki ruch. Zdaniem części analityków wkrótce możemy się spodziewać kolejnych odpisów.

Słabszy moment państwowych koncernów

Słabszy moment państwowych koncernów

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zmiany w otoczeniu

Przesłanką do przeprowadzenia przez PGE testów na utratę wartości aktywów grupy były „istotne zmiany w otoczeniu rynkowym”, do których doszło w pierwszej połowie roku. Przeanalizowano więc przyszłe przepływy gotówkowe w różnych obszarach funkcjonowania grupy. Okazało się, że w nowej sytuacji rynkowej segment energetyki konwencjonalnej nie będzie przynosić grupie takich korzyści, jak spodziewano się wcześniej. Mówiąc wprost: spora część majątku wytwórczego należącego do największego polskiego koncernu energetycznego jest niewiele warta. Chodzi przede wszystkim o elektrownie bazujące na węglu brunatnym, czyli zakłady wydobywczo-energetyczne Turów oraz Bełchatów (w pierwszym przypadku chodziło o kwotę 5,1 mld zł, zaś w drugim – o ponad 3,1 mld zł).

Łączna wartość odpisu aktualizacyjnego PGE to 8,8 mld zł. Innymi słowy z dnia na dzień o tyle właśnie, czyli ok. jednej czwartej, spadła wartość księgowa całej grupy kapitałowej. W opinii analityków skala odpisu jest zaskakująco wysoka. Bartłomiej Kubicki z Societe Generale mówił nawet o „szokującym poziomie”, którego nikt na rynku się nie spodziewał.

Co oznacza zawarty w komunikacie PGE zwrot „istotne zmiany w otoczeniu rynkowym”, które stały się powodem dokonania odpisu? W opinii analityków najpewniej koncern doszedł do wniosku, że ceny energii elektrycznej w najbliższych latach będą spadać w ślad za cenami węgla kamiennego w Polsce. Przy czym PGE nie będzie miała możliwości zabezpieczenia się na taką okoliczność. Przy spodziewanym wzroście kosztów produkcji (wynikającym z zaostrzających się unijnych przepisów dotyczących emisji gazów) oznacza to podwójnie niekorzystną sytuację dla energetycznej spółki.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane