statystyki

Nad nasze kopalnie nadciąga tsunami strat

autor: Bartłomiej Mayer24.09.2015, 07:26; Aktualizacja: 24.09.2015, 08:18
węgiel kamienny -surowce

Tak tanio nie było jeszcze nigdy. Cena węgla w przyszłorocznych kontraktach terminowych ARA (w portach Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) spadła właśnie poniżej 50 dol. za tonę.źródło: ShutterStock

Ceny węgla po raz pierwszy w historii spadły poniżej 50 dol. za tonę

Tak tanio nie było jeszcze nigdy. Cena węgla w przyszłorocznych kontraktach terminowych ARA (w portach Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) spadła właśnie poniżej 50 dol. za tonę. A jeszcze całkiem niedawno, bo w 2008 r., była ponad cztery razy wyższa. Co więcej, spodziewać się można, że do obecnego poziomu wróci najwcześniej w 2020 r. – Kontrakty mogą spaść jeszcze bardziej. Mówi się o poziomach 42–45 dol. za tonę – zauważa Adrian Apanel, zarządzający z MM Prime TFI.

Kontrakty terminowe na węgiel w ARA

Kontrakty terminowe na węgiel w ARA

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

To czarna perspektywa dla polskich firm wydobywczych, bowiem niskie ceny ARA mają kluczowe znaczenie dla rentowości polskich kopalni. – Niestety większość z nich przy poziomach znacznie wyższych niż obecne przestała być dochodowa – mówi Apanel i podaje wyliczenia: koszt wydobycia tony węgla przez Kompanię Węglową to ok. 300 zł, czyli 79,6 dol., do podobnego poziomu zmniejszono je również w JSW i jedynie w prywatnej Bogdance koszt wydobycia jest istotnie niższy, ale wynosi wciąż ok. 200 zł, czyli 53 dol.

Nic dziwnego, że prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Zygmunt Łukaszczyk mówił kilka dni temu, że jeżeli ceny węgla spadną poniżej 50 dol. za tonę, polskie kopalnie będą zagrożone. Co to oznacza? Wojciech Jaros, rzecznik KHW, przypomina, że obecnie cena ARA węgla (25 kJ/kg) przekracza wciąż 54 dol. za tonę. Na przyszły rok przewiduje się ceny w okolicach 50 dol., ale prognozy zmieniają się co kilka dni.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane