TTIP: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-USA, a powinniście

autor: Lidia Raś07.09.2015, 13:20; Aktualizacja: 25.04.2016, 15:46
TTIP

TTIPźródło: ShutterStock

Ta kontrowersyjna umowa, negocjowana pomiędzy Unią Europejską a USA, dotyczy także nas, bo jeśli zostanie podpisana, w istotny sposób wpłynie na rynek pracy, bezpieczeństwo żywności czy ochronę danych osobowych. Pytanie: w jaki sposób wpłynie - jest otwarte, bo nadal, pozbawieni dostępu do szczegółowych informacji, poruszamy się w sferze domniemań i informacji z przecieków. Byle się nie okazało, że gdy już poznamy treść umowy, będzie za późno na reakcję, a ACTA przy TTIP okaże się drobiazgiem.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (110)

  • hybrid(2016-02-03 17:54) Zgłoś naruszenie 00

    no NWO przygotowania pełna parą i niech kto powie jeszcze że rząd PIS stoi po stronie Polaków!!

    Odpowiedz
  • F.A.Hayek(2016-02-03 11:52) Zgłoś naruszenie 11

    A kto powiedział że prywatne instytucje "złe korporacje, głodne ISDS" są bardziej skorumpowane niż rządy państwowe? jak choćby PRL czy dziś PiS. "złe korporacje, złe korporacje" szczerze... wolałbym żeby Polską gospodarką zarządzał Warren Buffet czy Bill Gates... niż Kaczyński z Macierewiczem & co. Pierwszy paragraf opisu dużo wyjaśnia: "poruszamy się w sferze domniemań i informacji z przecieków" ...GMO... "gorzej niż ACTA" i ISDS... aaaa... nic tylko uciekać w himalaje, dokładnie tak, tutaj własnie "diabeł tkwi w szczegółach", których nie znamy i o które toczą się negocjacje od kilku lat - a już nawet bez tego jest wielka nagonka lewicujących wyborców że TTiP to jest najgorsze z wszystkich, choć nie wiadomo co jest w umowie... i że rządy państwowe (takie jak quasi-autorytarny PiS, roztrzepana Merkel czy prawie komunisci w Hiszpanii - warto nazywać po imieniu) powinny mieć monopol na gospodarki państwowe... :-o ... bardzo dobrze że jest EU, bank światowy i takie umowy jak TTiP żeby tych oszołomów, naiwniaków żyjących na cudzy koszt... kontrolować, przynajmniej ich wpływ na wolnorynkowy handel - "zły kapitalizm" który warto też przypominać że jest historycznie najkorzystniejszym z systemów ekonomicznych równiez z punktu widzenia najbiedniejszych w społeczeństwie, takk!! zwyczajnie lepszego systemu prowadzącego do dobrobytu wszystkie grupy społeczne (mniej oraz bardziej) nie ma - nie wymyślono, no chyba że ktoś ma wolność gospodarczą gdzieś i chce po raz kolejny iść w stronę mięsa na kartki wedle wytycznych partii rządzącej, wtedy to racja... TTiP jest rzeczywiscie złe, tylko też nikt nie będzie pewień czy jakiś autorytarny rząd nie wybierze mięsa GMO!! ... etc...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gość(2016-02-03 09:12) Zgłoś naruszenie 724

    W Polsce jeszcze tępy lud zachwyca się USA oraz ich przedstawicielami władzy, którzy prowadzeni są na pasku korporacyjnym. Wszystkie istotne akty prawne powstają w korporacjach, projekty przekazywane są politykom finansowanym przez te korporacji do dalszego wdrażania. I tak w skrócie to wygląda, obywatele USA co cztery lata przeżywają orgazm medialno wyborczy finansowany prze korporacje oraz części ciemnego umysłowo ludu. Ten system jest walką korporacji o zapewnienie sobie zysków i władzy. Polityka edukacyjna mechanizmów władzy nie istnieje zastąpiono ją celebrowaniem celebrytów i wielkim spektaklem zapłakanych u uśmiechniętych kretynów oraz użytecznych idiotów. Co do umowy nie spadają z kolonizacją EU. Należ się informacja dla oprych umysłowo iż w obecnym stanie wiele dyrektyw obecnie powstaje w korporacjach które rozlokowały się w okół parlamentu UE. Jeżeli to odpiszą zaoszczędzą czasu i pieniędzy i będziemy bezkrytycznie wykonywać ich polecenia !

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Polak(2016-02-02 21:31) Zgłoś naruszenie 2568

    Starzy i głupi Polacy oddali wolność za fikcyjne obniżki cen leków i 500 zł na dziecko. Jebcie się, zdrajcy Ojczyzny.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • remek(2016-02-01 18:04) Zgłoś naruszenie 3011

    Petycja! Podpisujemy się obiema rękami. http://www.petycjeonline.com/wyjcie_polski_z_ue

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ela(2016-02-01 12:51) Zgłoś naruszenie 370

    Ja jestem ciekawsze gdzie taka petycje mozna podpisac, zeby akcje moc naglosnic, bo osobiscie nie wiem, a chcialabym. Ma ktos jakies informacje na ten temat?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dgdfgfd(2016-02-01 12:35) Zgłoś naruszenie 672

    Oczywiście, że większość skorzysta, tak jak większość skorzystała na powstaniu UE i otwarciu wewnątrz rynku. To samo trzeba zrobić od zaraz między Ameryką a Europą. Już! Im szybciej, tym lepiej.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Stan(2016-02-01 10:00) Zgłoś naruszenie 1074

    Media podnoszą zastępcze tematy, a sprawy istotne jak ochrona żywności , która ma praktycznie zniknąć po podpisaniu TTiP ze Stanami Zjednoczonymi - nikogo nie przeraża. Pewnie dlatego osoby pracujące w Polsce dla wielkich korporacji inicjują i pokazują jako zagrożenie dla Polaków PIS a nie to co się naprawdę ukrywa przed Europejczykami. Usypia się Polaków a korporacje zdecydują ,że hormony wzrostu w żywności to dobra rzecz itd.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • leming(2015-11-18 19:11) Zgłoś naruszenie 453

    Ile kasy dostana forsy za podpisanie TTIP???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Marek Olejarz, Montreal, Kanada(2015-10-16 21:08) Zgłoś naruszenie 1167

    TTiP & ACTA.
    - Profit: Wielkie korporacje
    - Straty: Obywatele po obu stronach.
    PS. Jest nieprawda ze zyski wielkich korporacji powoduja bogacenie sie spoleczenstw. Warto posluchac Donalda Trumpa i jego ocene impaktu free trades na amerykanskie spoleczenstwo.

    Odpowiedz
  • dfqwf(2015-10-06 20:40) Zgłoś naruszenie 270

    www.monde-diplomatique.pl/index.php?id=3_1 - Lori Wallach
    Dyktatura firm wielonarodowych

    Odpowiedz
  • Zibi(2015-09-24 11:27) Zgłoś naruszenie 722

    Dziękuję autorowi i redakcji za ten artykuł. Dowiedziałem się o TTIP przypadkowo i dopiero tu przeczytałem o szczegółach podanych w wiarygodny sposób, bez epatowania.

    Kochani - TTIP nie można uniknąć i trudno go będzie wyrzucić w całości. Po stronie azjatyckiej montują podobny układ i bez współpracy między UE - USA kraje "białe" zostaną gospodarczo wyeliminowane.

    Problem leży w dodawaniu pod naciskiem korporacji klauzul abuzywnych w stosunku do społeczeństwa. Pod płaszczykiem potrzebnej inicjatywy korporacje przemycają "lub czasopisma" (starsi wiedzą ocb) w celu przejęcia jeszcze większej władzy.

    Gdyby treść projektu była jawna wiedzielibyśmy przeciw czemu protestować, a tak nie mamy wyjścia - musimy jako społeczeństwp wylać dziecko z kąpielą, co pośrednio ugodzi w nas samych, tylko trochę później. Może nasi władcy opamiętają się i dopuszczą przedstawicieli "ludu" do prac.

    Odpowiedz
  • Boni 2015(2015-09-23 14:27) Zgłoś naruszenie 1545

    Dziwię się, że politycy pro-narodowi z PiS i Kukiz'15 nie podejmują tematyki TTIP. Nie rozumieją o co w tym wszystkim chodzi, czy brzydzą się tego tematu bo "lewactwo" jako pierwsze zaczęło bić w dzwony w tej sprawie? Naprawdę nie rozumiem.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Uszatek(2015-09-09 15:38) Zgłoś naruszenie 210

    Ja tu widzę mało konkretów, głównie spekulacje. Z ACTA było inaczej.

    Odpowiedz
  • piotreks(2015-09-09 14:49) Zgłoś naruszenie 27572

    To tylko świadczy o tym jacy Polacy są POTWORNIE głupi. To od stuleci chory kraj i chore spoleczeństwo. Zyją z dnia na dzień i zgodnie z chrześcijanskim obyczajem nie myslą o bliźnich i o swoich dzieciach. To najbardziej ograniczona umyslowo nacja ,która za świecidelko zrobi wszystko!!! Telefonik, samochodzik, kafelki, panele to zawężony krajobraz w 3D statystycznego Polaka. Im więcej tytulów tym głupszy. Popatrzmy na naszą telewizję ,na to klapanie przez komórki od rana do wieczora, na wypowiedzi na forach - DNO - kompletne DNO!!! Dlatego nie ma się co dziwić ,że mamy tak jak mamy. Zaslużylismy sobie na to i ci nieliczni co mają olej w glowie niczego nie zmienią , bo jak mówi powiedzenie "mądry z glupim jeszcze nigdy nie wygral"

    Pokaż odpowiedzi (9)Odpowiedz
  • waldek(2015-09-09 09:42) Zgłoś naruszenie 2204

    Bardzo dziękuję za mądry i bardzo ciekawy artykuł o umowie TTIP , o której to do tej pory czytałem tylko w internrecie ; Jestem zdziwony że tak niewiele osób w Polsce podpisało protest przeciw TTIP .
    W sprawie ACTA bylismy bardziej aktywni .

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Riboteckui Vladimir(2015-09-09 07:57) Zgłoś naruszenie 310

    Ceba rozwenzanie zrobic powaznie, Bo w USA pracue i zuie okolo 9000000ludzi, ktyre wiedzom o co hodzi dlia Polskei gospodarki...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Grafoss(2015-09-09 05:46) Zgłoś naruszenie 2812

    Tak czy inaczej zyskają kraje silne gospodarczo. Reszta będzie tylko tłem. My mamy ważniejsze sprawy od gospodarczych: wiek do szkoły, wiek emerytalny., krzyże, kto gdzie i kiedy stał, politykę historyczną i spokojne niedziele w galeriach handlowych. Dlatego od dwóch dekad nie mamy żadnej strategii rozwoju gospodarczego i widocznie ogólnie jest nam tak dobrze jak jest. Ostatnie referendum jest tego najlepszym dowodem.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Polski Patriota.(2015-09-09 00:40) Zgłoś naruszenie 765

    Rafał,hmm, i sceptyk to jakieś ************ wybaczcie ale ja nie chce by moje dzieci umarły w wieku 30-40 przez zatrute jedzenie, albo by wydawały hajsy na lekarzy ktorzy i tak ***** zrobia a kase zabiora, za takie głupoty powinni strzelać w tył głowy jakie w wypisujecie, jak chce życ w swiecie jak z uniwersum deus ex, to wypad do usa, tam będziecie mieli kurczaki w sosie chlorowym.
    by korporacje rządziły krajami ale ludzie czy prezydent, wam naprawde popieprzyło, może muzułmanie was dopadna którzy tutaj idą i będziecie ofiaramy ich "pokojowej religi"

    Nie pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Rafał(2015-09-08 15:31) Zgłoś naruszenie 692

    Głównie słuszna krytyka, ale akurat zniesienie bezpodstawnych zakazów uprawiania roślin GMO pomogłoby, a nie zaszkodziłoby standardom bezpieczeństwa żywności.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz