statystyki

Kolejna fala bankructw? Nie tylko Alfa Star, rosną długi biur podróży i pośredników

autor: Patrycja Otto01.09.2015, 07:34; Aktualizacja: 01.09.2015, 09:00
Wakacje

Im bliżej końca lata, tym wyższe są długi polskich biur podróży. Na koniec sierpnia 359 firm zalegało w sumie z zapłatą 9,6 mln zł.źródło: ShutterStock

Koniec sezonu letniego może przynieść falę bankructw. Touroperatorzy i pośrednicy mają coraz większe problemy ze spłatą zobowiązań

Im bliżej końca lata, tym wyższe są długi polskich biur podróży. Na koniec sierpnia 359 firm zalegało w sumie z zapłatą 9,6 mln zł. Tym samym od połowy czerwca przybyło 22 dłużników, a wysokość długu wzrosła o prawie 900 tys. zł. A to nie koniec, bo sezon wciąż trwa. Można więc oczekiwać dalszego wzrostu zadłużenia.

Zadłużenie polskiej branży turystycznej

Zadłużenie polskiej branży turystycznej

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jak wyliczają eksperci, zagrożony jest byt w sumie kilkudziesięciu przeważnie mniejszych biur podróży. Z poważnymi kłopotami borykają się szczególnie biura, które specjalizują się w kierunkach północnoafrykańskich. Zwłaszcza po zamachach w Tunezji osłabł zapał do podróży w ten region. – Sprzedaż wyjazdów do Egiptu jest o 30–40 proc. gorsza niż przed rokiem. W przypadku Tunezji spadek przekroczył nawet 90 proc. – podaje Andrzej Betlej z firmy TravelData.

O tym, że sytuacja nie jest najlepsza, mogą świadczyć również wyniki graczy giełdowych. Multiagent turystyczny Travelplanet poinformował przed kilkoma dniami, że po pierwszym półroczu zanotował 2,7 mln zł straty wobec 778 tys. zł rok wcześniej. Jednocześnie jego przychody wzrosły z 11,6 mln zł do 13,1 mln zł. W sumie branża spodziewa się, że 30 dużych touroperatorów wypracuje ok. 100 mln zł zysku. To o 40 mln zł mniej niż przed rokiem. Tym samym wynik będzie zbliżony do tego z 2013 r., chociaż liczba klientów będzie o 30 proc. wyższa.

Już sezon zimowy nie był dobry dla branży. Biura były zmuszone sprzedawać wycieczki z mniejszą marżą, a mimo to klienci nie dopisali. W sezonie letnim było podobnie. Operatorzy spodziewali się 15–20-proc. wzrostu liczby klientów, tymczasem na razie można mówić o 10-proc. przyroście. To też znajduje odbicie w marżach, szczególnie w przypadku imprez organizowanych w Egipcie, Maroku i Turcji. Wycieczki na Riwierę Turecką z wylotem na wrzesień są dziś sprzedawane o 240 zł taniej niż przed rokiem.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Pagaj(2015-09-01 10:13) Zgłoś naruszenie 00

  Alfa-Star - "Jest niezrozumiałe, dlaczego zarząd firmy nie zdecydował się na restrukturyzację spółki lub chociaż zmianę przyjętej strategii działania"
  Wygląda na celowe działanie zarządu poprzez zaniechanie.Być może to się opłacało.Na miesiąc przed ogłoszeniem niewypłacalności biura podróży Alfa Star prezes Sylwester Strzylak wraz z siostrą sprzedali wszystkie posiadane udziały w spółce za 15 mln złotych - Izabela Strzylak (125 mln akcji) Wszystkich udziałów pozbyła się wcześniej także Barbara Balcerek-Pogoda, która wchodziła w skład rady nadzorczej Alfa Star. Nasuwa się pytanie o motywy takich transakcji.
  Tej upadłości powinna się przyjrzeć Prokuratura.I to bardzo wnikliwie ! !

  Odpowiedz
 • nina(2015-09-01 10:49) Zgłoś naruszenie 00

  no nie pojmuję jeśli ludzie płacą gotówką za wakacje to gdzie te pieniądze migrują ?

  Odpowiedz
 • turysta(2015-09-01 12:12) Zgłoś naruszenie 00

  dla mnie jest bardzo zroziale widza ze koniec bliski to trzeba jeszcze okrasc turystow a samemu lewe konta otworzyc

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane