Kompromis w sprawie pożyczki osiągnięto po kilku tygodniach negocjacji między przedstawicielami wierzycieli i greckich władz. „To co mamy w tym momencie to porozumienie techniczne na poziomie ekspertów, którzy są na miejscu, nie mamy jeszcze porozumienia politycznego” - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Annika Breidhardt.

Porozumienie polityczne muszą w tej sprawie osiągnąć ministrowie finansów strefy euro. W tym celu ma się odbyć albo telekonferencja, albo spotkanie szefów resortów w Brukseli. Nastąpi to najprawdopodobniej w piątek, gdy grecki parlament przegłosuje część reform wymaganych przez pożyczkodawców.

Według greckich mediów, chodzi m.in. o zmiany podatkowe i deregulację sektora energii. Cały czas na stole jest jeszcze możliwość finansowania pomostowego dla Grecji, na wypadek gdyby do ostatecznego porozumienia i wypłaty pierwszej transzy pieniędzy jednak nie doszło przed 20 sierpnia, gdy kraj ten musi spłacić kredyt wobec Europejskiego Banku Centralnego. Zarówno Ateny jak i Bruksela chcą uniknąć ponownego uruchamiania funduszu ratunkowego.

Wspólnota chce być jednak przygotowana na taką ewentualność i najprawdopodobniej dlatego dziś odbędą się konsultacje w gronie wiceministrów finansów wszystkich krajów Unii. Oddzielne konsultacje prowadzi szef Komisji Jean Claude Juncker. Wczoraj rozmawiał tlefonicznie z ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schauble i premierem Grecji Aleksisem Tsiprasem. Dziś ma omówić wyniki dotychczasowych negocjacji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollandem.