Nowe prawo działalności gospodarczej może pozytywnie wpłynąć na działalność polskich firm - ocenia radca prawny Konfederacji Lewiatan Bartosz Wyżykowski. Dziś rząd na wyjazdowym posiedzeniu we Wrocławiu zajmie się między innymi tym projektem. Ma to być "konstytucja dla przedsiębiorców", wzmacniającą ich prawa.

Bartosz Wyżykowski wyjaśnia, że nowe rozwiązania będą precyzyjniej niż do tej pory regulować działalność gospodarczą i to na pewno ułatwi życie przedsiębiorcom. Zdaniem eksperta, bardzo ważnym rozwiązaniem jest uregulowanie kwestii sankcji administracyjnych, oraz usankcjonowanie mediacji przy ewentualnych sporach. Do tej pory urzędy często nie korzystały z możliwości rozwiązania problemu z udziałem mediatora argumentując to brakiem podstaw prawnych.

Bartosz Wyżykowski pozytywnie ocenia poza tym zapis dotyczący domniemania uczciwości przedsiębiorcy. W jego opinii, jest to pierwszy krok ku temu, żeby relacje przedsiębiorca - urząd kształtowały się lepiej.

Nowe prawo proponuje też rozwiązania umożliwiające zaangażowanie organizacji przedsiębiorców w realizację niektórych zadań publicznych, promocję uczciwych przedsiębiorców oraz reprezentowanie ich w postępowaniach administracyjnych i sądowych.

Prawo działalności gospodarczej ma zastąpić wielokrotnie nowelizowaną ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z 2004 roku.