statystyki

Upadłość konsumencka: Trzeba umieć sobie radzić

autor: Lesław Kolczyński28.07.2015, 07:20; Aktualizacja: 28.07.2015, 08:29
umowa, prawo, prawnik, podpis

21 lat miała najmłodsza osoba , wobec której ogłoszono upadłość wedle nowych przepisówźródło: ShutterStock

Obowiązujące od początku roku znowelizowane przepisy prawa upadłościowego i naprawczego spowodowały znaczący wzrost liczby upadłości ogłoszonych wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej

Od stycznia do czerwca 2015 r. wszczęto w całym kraju 601 postępowań upadłościowych. Liczba ogłoszonych upadłości konsumenckich rosła w tym okresie lawinowo – w samym tylko czerwcu ogłoszono ich 240. Najwięcej w województwach mazowieckim (174), śląskim (64) i wielkopolskim (62). Najmniej w lubuskim (6), podlaskim (7) i opolskim (7). Najstarsza osoba, wobec której ogłoszono upadłość, miała 81 lat, a najmłodsza 21. Przy tym ponad połowa ogólnej liczby upadłości dotyczyła osób w przedziałach wiekowych 30–39 lat (26,23 proc.) i 40–49 lat (25,47 proc.) (dane za: www.coig.com.pl).

Analitycy przewidują, że łączna liczba upadłości w 2015 r. może przekroczyć dwa tysiące i może to być dwukrotnie więcej niż liczba bankructw podmiotów gospodarczych. Trzeba tu również przypomnieć, że obowiązujące od 2009 r. przepisy o upadłości konsumenckiej były podstawą do wszczęcia w całym kraju zaledwie 60 postępowań upadłościowych wobec osób fizycznych.

Przytoczone dane jasno wskazują, że ostatnia nowelizacja prawa upadłościowego i naprawczego (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 233) bez wątpienia osiągnęła cel przyświecający ustawodawcy: uruchomione zostały mechanizmy oddłużeniowe osób fizycznych. Dokładna analiza skutków liberalizacji przepisów możliwa będzie jednak dopiero po kilkunastu miesiącach ich funkcjonowania i ustabilizowaniu się liczby wniosków. Wtedy też utrwali się praktyka stosowania przepisów, które dla wszystkich stron (sądu, syndyków i upadłych) są nowością. Jednak już teraz wskazać można niedoskonałości teoretycznych założeń, które ujawniają się w praktyce wszczętych postępowań.

Niekompatybilne systemy

Znowelizowane przepisy prawa upadłościowego i naprawczego nakładają na syndyka m.in. obowiązek zwrócenia się do właściwego dla upadłego naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o udzielenie informacji mających wpływ na ocenę jego sytuacji majątkowej. W szczególności dotyczy to okoliczności powodujących powstanie po stronie upadłego obowiązku podatkowego w okresie przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • gość(2015-08-16 23:30) Zgłoś naruszenie 00

    nie wiedziałam za dużo na ten temat, więc się dokształciłam i poczytałam poradnik inwestowania. takie rzeczy trzeba po prostu wiedzieć.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane