statystyki

Upadłość konsumencka: Trzeba umieć sobie radzić

autor: Lesław Kolczyński28.07.2015, 07:20; Aktualizacja: 28.07.2015, 08:29
umowa, prawo, prawnik, podpis

21 lat miała najmłodsza osoba , wobec której ogłoszono upadłość wedle nowych przepisówźródło: ShutterStock

Obowiązujące od początku roku znowelizowane przepisy prawa upadłościowego i naprawczego spowodowały znaczący wzrost liczby upadłości ogłoszonych wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej

Od stycznia do czerwca 2015 r. wszczęto w całym kraju 601 postępowań upadłościowych. Liczba ogłoszonych upadłości konsumenckich rosła w tym okresie lawinowo – w samym tylko czerwcu ogłoszono ich 240. Najwięcej w województwach mazowieckim (174), śląskim (64) i wielkopolskim (62). Najmniej w lubuskim (6), podlaskim (7) i opolskim (7). Najstarsza osoba, wobec której ogłoszono upadłość, miała 81 lat, a najmłodsza 21. Przy tym ponad połowa ogólnej liczby upadłości dotyczyła osób w przedziałach wiekowych 30–39 lat (26,23 proc.) i 40–49 lat (25,47 proc.) (dane za: www.coig.com.pl).

Analitycy przewidują, że łączna liczba upadłości w 2015 r. może przekroczyć dwa tysiące i może to być dwukrotnie więcej niż liczba bankructw podmiotów gospodarczych. Trzeba tu również przypomnieć, że obowiązujące od 2009 r. przepisy o upadłości konsumenckiej były podstawą do wszczęcia w całym kraju zaledwie 60 postępowań upadłościowych wobec osób fizycznych.

Przytoczone dane jasno wskazują, że ostatnia nowelizacja prawa upadłościowego i naprawczego (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 233) bez wątpienia osiągnęła cel przyświecający ustawodawcy: uruchomione zostały mechanizmy oddłużeniowe osób fizycznych. Dokładna analiza skutków liberalizacji przepisów możliwa będzie jednak dopiero po kilkunastu miesiącach ich funkcjonowania i ustabilizowaniu się liczby wniosków. Wtedy też utrwali się praktyka stosowania przepisów, które dla wszystkich stron (sądu, syndyków i upadłych) są nowością. Jednak już teraz wskazać można niedoskonałości teoretycznych założeń, które ujawniają się w praktyce wszczętych postępowań.

Niekompatybilne systemy

Znowelizowane przepisy prawa upadłościowego i naprawczego nakładają na syndyka m.in. obowiązek zwrócenia się do właściwego dla upadłego naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o udzielenie informacji mających wpływ na ocenę jego sytuacji majątkowej. W szczególności dotyczy to okoliczności powodujących powstanie po stronie upadłego obowiązku podatkowego w okresie przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • gość(2015-08-16 23:30) Zgłoś naruszenie 00

    nie wiedziałam za dużo na ten temat, więc się dokształciłam i poczytałam poradnik inwestowania. takie rzeczy trzeba po prostu wiedzieć.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane