statystyki

Rząd chce zwiększyć uprawnienia państwa na rynku kapitałowym

autor: Patryk Słowik15.07.2015, 07:44; Aktualizacja: 15.07.2015, 08:02
Państwo ponad inwestorami?

Państwo ponad inwestorami?źródło: ShutterStock

Resorty finansów i Skarbu Państwa chcą zdecydowanie zwiększyć uprawnienia państwowego inwestora na rynku kapitałowym. Jak przekonują, wszystko w imię wzmocnienia polskiej gospodarki. Jednak pomysł ma bardzo wielu przeciwników

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1382 ze zm.) przewiduje między innymi zmianę art. 4 pkt 27 ustawy. Przepis ten zawiera definicję pośredniego nabycia akcji. Zgodnie z propozycją statusu podmiotu dominującego nie mógłby jednak uzyskać Skarb Państwa. Co w praktyce by to oznaczało? Skarb Państwa i kontrolowane przez niego spółki nie musiałyby ogłaszać wezwań ani wypełniać obowiązków informacyjnych. Czyli zupełnie inaczej niż wszyscy inni inwestorzy.

Zakusy na wzmocnienie pozycji państwa na rynku były już dawniej, ale do tej pory nie szły tak daleko. Wielu ekspertów przekonuje, że to pogwałcenie reguł rządzących rynkiem kapitałowym i dzień, w którym weszłaby w życie nowa ustawa, byłby dniem dobicia akcjonariuszy mniejszościowych.

Front sprzeciwu

Istotnym i takim, którego trudno posądzić o próbę załatwienia partykularnych interesów, przeciwnikiem uprzywilejowania Skarbu Państwa jest Komisja Nadzoru Finansowego. „UKNF (...) stanowczo nie zgadza się z propozycją Ministerstwa Skarbu w zakresie wprowadzenia w projekcie wyłączenia dla Skarbu Państwa, w celu uniknięcia uznania go za podmiot dominujący w przypadku pośredniego nabycia akcji spółki publicznej” – czytamy w opinii urzędu. Przewodniczący Andrzej Jakubiak uważa, że nie ma podstaw, aby wyłączać jakiekolwiek obowiązki wobec Skarbu Państwa, skoro uczestniczy on w obrocie kapitałowym tak samo jak inni. Tym samym wszyscy powinni mieć jednakowe prawa i obowiązki. A nowelizacja art. 4 pkt 27 ustawy o ofercie publicznej postawiłaby państwowego inwestora ponad fundamentalnymi dla prawidłowego funkcjonowania rynku obowiązkami, takimi jak konieczność ogłoszenia wezwania lub – wynikającego z art. 69 ustawy o ofercie – wymogu ujawniania stanu posiadania głosów.

Podobne opinie przedstawiły także Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. SEG w swoim stanowisku idzie bardzo daleko i pisze nawet o ryzyku „dramatycznego obniżenia standardów regulacyjnych do poziomu nieakceptowanego wśród rozwiniętych krajów Unii Europejskiej”. Stowarzyszenie wskazuje też, że przyjęcie propozycji MF i MSP w praktyce doprowadziłoby do fatalnego w skutkach obniżenia pozycji i ochrony akcjonariuszy mniejszościowych w spółkach, w których udział ma Skarb Państwa. Celem instytucji wezwania (którego państwowy inwestor by nie wykonywał) jest wszak umożliwienie pozostałym akcjonariuszom przejmowanej spółki publicznej „wyjścia” z inwestycji poprzez sprzedaż akcji po określonej cenie. Brak dostępu do informacji istotnie by więc ograniczył prywatnym podmiotom rynku kapitałowego możliwość podejmowania decyzji inwestycyjnych.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane