statystyki

E-Codex ułatwia odzyskanie należności od kontrahentów z UE

autor: Joanna Pieńczykowska14.07.2015, 10:21; Aktualizacja: 14.07.2015, 11:15
Szymon Mamrot główny specjalista w Centrum Elektronicznej Gospodarki w Instytucie Logistyki i Magazynowania w Poznaniu

Szymon Mamrot główny specjalista w Centrum Elektronicznej Gospodarki w Instytucie Logistyki i Magazynowania w Poznaniuźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rozmowa z Szymonem Mamrotem, kierownikiem projektu e-Codex. Opowiada on o ułatwieniach przygotowanych dla polskich przedsiębiorców.

Od niedawna polscy przedsiębiorcy mają możliwość przeprowadzenia europejskiego nakazu zapłaty oraz postępowania w sprawie drobnych roszczeń drogą elektroniczną. Ruszyła bowiem platforma e-Codex. Jaki jest cel projektu?

Projekt e-Codex www.pilot.e-codex.pl umożliwi przedsiębiorcom, którzy mają problemy z odzyskaniem należności od zagranicznych kontrahentów, sprawną i bezpieczną komunikację online z sądami w Europie. W razie powstania sporów bądź problemów prawnych kontakt z zagranicznym wymiarem sprawiedliwości drogą tradycyjną sprawia wielu przedsiębiorcom kłopot. Konieczność znalezienia sądu właściwego do rozpatrzenia sprawy, często również konieczność skorzystania z pomocy prawnika na miejscu i rozeznania się w obcych procedurach, zniechęcają wielu przedsiębiorców do podejmowania kroków prawnych. Stąd idea transgranicznej platformy internetowej, która ułatwi składanie pozwów do właściwego sądu, skróci procedury i ułatwi ich przeprowadzenie. Idea zrodziła się w Komisji Europejskiej. Jest to projekt pilotażowy mający na celu poprawę dostępu obywateli i przedsiębiorców do środków prawnych na terenie Europy. Realizacją zajmuje się konsorcjum instytucji z państw członkowskich UE. Koordynatorem są Niemcy, w projekcie uczestniczy kilkudziesięciu partnerów – ministerstwa, instytucje badawcze z ponad 20 krajów. Ze strony Polski udział biorą Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Instytut Logistyki i Magazynowania.

Jakie możliwości daje projekt polskim przedsiębiorcom?


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane