statystyki

E-Codex ułatwia odzyskanie należności od kontrahentów z UE

autor: Joanna Pieńczykowska14.07.2015, 10:21; Aktualizacja: 14.07.2015, 11:15
Szymon Mamrot główny specjalista w Centrum Elektronicznej Gospodarki w Instytucie Logistyki i Magazynowania w Poznaniu

Szymon Mamrot główny specjalista w Centrum Elektronicznej Gospodarki w Instytucie Logistyki i Magazynowania w Poznaniuźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rozmowa z Szymonem Mamrotem, kierownikiem projektu e-Codex. Opowiada on o ułatwieniach przygotowanych dla polskich przedsiębiorców.

Od niedawna polscy przedsiębiorcy mają możliwość przeprowadzenia europejskiego nakazu zapłaty oraz postępowania w sprawie drobnych roszczeń drogą elektroniczną. Ruszyła bowiem platforma e-Codex. Jaki jest cel projektu?

Projekt e-Codex www.pilot.e-codex.pl umożliwi przedsiębiorcom, którzy mają problemy z odzyskaniem należności od zagranicznych kontrahentów, sprawną i bezpieczną komunikację online z sądami w Europie. W razie powstania sporów bądź problemów prawnych kontakt z zagranicznym wymiarem sprawiedliwości drogą tradycyjną sprawia wielu przedsiębiorcom kłopot. Konieczność znalezienia sądu właściwego do rozpatrzenia sprawy, często również konieczność skorzystania z pomocy prawnika na miejscu i rozeznania się w obcych procedurach, zniechęcają wielu przedsiębiorców do podejmowania kroków prawnych. Stąd idea transgranicznej platformy internetowej, która ułatwi składanie pozwów do właściwego sądu, skróci procedury i ułatwi ich przeprowadzenie. Idea zrodziła się w Komisji Europejskiej. Jest to projekt pilotażowy mający na celu poprawę dostępu obywateli i przedsiębiorców do środków prawnych na terenie Europy. Realizacją zajmuje się konsorcjum instytucji z państw członkowskich UE. Koordynatorem są Niemcy, w projekcie uczestniczy kilkudziesięciu partnerów – ministerstwa, instytucje badawcze z ponad 20 krajów. Ze strony Polski udział biorą Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Instytut Logistyki i Magazynowania.

Jakie możliwości daje projekt polskim przedsiębiorcom?


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane