statystyki

Stacje demontażu nie wytrzymają konkurencji szarej strefy

autor: Joanna Pieńczykowska14.07.2015, 10:21; Aktualizacja: 14.07.2015, 10:57
Będą sankcje, wsparcie zniknie

Będą sankcje, wsparcie zniknieźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Strach padł na stacje demontażu pojazdów: od 1 stycznia 2016 r. prowadzący je przedsiębiorcy nie dostaną już dopłat z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Tak stanowi nowela ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. W zamian nie zaproponowano innych finansowych zachęt, mających skłaniać właścicieli starych wraków do oddawania ich do legalnie działających stacji lub punktów. Za to przedsiębiorcy będą karani za niedotrzymanie poziomów odzysku i recyklingu.

Limity są wyśrubowane. Wiele stacji obawia się, że kary są nieuniknione. Zwłaszcza że niektórzy właściciele aut wymontowują części, które – jak oceniają – mogą im się przydać. Niestety, prowadzący stację demontażu przy przyjmowaniu pojazdu wycofanego z eksploatacji nie będzie mógł pobrać opłaty od właściciela pojazdu (poza kilkoma wyjątkami). Prawdopodobnie wielu firmom grozi plajta: przegrają wojnę z szarą strefą. Albo same w nią wkroczą. Ustawa została przyjęta 27 maja. Ministerstwo Środowiska w tym samym miesiącu powołało zespół, który ma się zająć zmianą przepisów.

Nowelizacja ustawy o recyklingu pojazdów sprzyja szarej strefie – alarmują prowadzący stacje demontażu. Znowelizowane przepisy przerzucają na nich całą odpowiedzialność za uzyskanie odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu oraz wprowadzają wysokie kary za ich niedotrzymanie. Odbierają natomiast możliwość uzyskania dopłat z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, do których miały prawo prawidłowo działające stacje.

– Jeśli trafi do nas samochód np. bez silnika, to będziemy musieli go przyjąć, a poziomu recyklingu nie będziemy w stanie dotrzymać – wyjaśnia wątpliwości w tym zakresie prezes Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów (FORS) Adam Małyszko.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane