statystyki

Stacje demontażu nie wytrzymają konkurencji szarej strefy

autor: Joanna Pieńczykowska14.07.2015, 10:21; Aktualizacja: 14.07.2015, 10:57
Będą sankcje, wsparcie zniknie

Będą sankcje, wsparcie zniknieźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Strach padł na stacje demontażu pojazdów: od 1 stycznia 2016 r. prowadzący je przedsiębiorcy nie dostaną już dopłat z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Tak stanowi nowela ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. W zamian nie zaproponowano innych finansowych zachęt, mających skłaniać właścicieli starych wraków do oddawania ich do legalnie działających stacji lub punktów. Za to przedsiębiorcy będą karani za niedotrzymanie poziomów odzysku i recyklingu.

Limity są wyśrubowane. Wiele stacji obawia się, że kary są nieuniknione. Zwłaszcza że niektórzy właściciele aut wymontowują części, które – jak oceniają – mogą im się przydać. Niestety, prowadzący stację demontażu przy przyjmowaniu pojazdu wycofanego z eksploatacji nie będzie mógł pobrać opłaty od właściciela pojazdu (poza kilkoma wyjątkami). Prawdopodobnie wielu firmom grozi plajta: przegrają wojnę z szarą strefą. Albo same w nią wkroczą. Ustawa została przyjęta 27 maja. Ministerstwo Środowiska w tym samym miesiącu powołało zespół, który ma się zająć zmianą przepisów.

Nowelizacja ustawy o recyklingu pojazdów sprzyja szarej strefie – alarmują prowadzący stacje demontażu. Znowelizowane przepisy przerzucają na nich całą odpowiedzialność za uzyskanie odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu oraz wprowadzają wysokie kary za ich niedotrzymanie. Odbierają natomiast możliwość uzyskania dopłat z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, do których miały prawo prawidłowo działające stacje.

– Jeśli trafi do nas samochód np. bez silnika, to będziemy musieli go przyjąć, a poziomu recyklingu nie będziemy w stanie dotrzymać – wyjaśnia wątpliwości w tym zakresie prezes Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów (FORS) Adam Małyszko.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane