Bat na ekoszantażystów: Organizacje ekologiczne zostaną wyłączone z postępowania środowiskowego

autor: Anna Krzyżanowska23.06.2015, 17:00
wymagany, organizację dopuszcza się natomiast postanowieniem niezaskarżalnym.

wymagany, organizację dopuszcza się natomiast postanowieniem niezaskarżalnym.źródło: ShutterStock

Organizacje ekologiczne blokujące postępowania środowiskowe zostaną z nich wyłączone. Taką regulację przewiduje projekt zmian w ustawie o ochronie przyrody oraz w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie.

Chodzi m.in. o proponowane brzmienie art. 441 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku (Dz.U. z 2013 r. poz 1235 ze zm.), zgodnie z którym organ prowadzący postępowanie wymagające udziału społeczeństwa – a więc dotyczące przedsięwzięcia znacząco lub potencjalnie oddziałującego na środowisko i poprzedzające np. wydanie o warunkach zabudowy – uprawniony będzie do wydania z urzędu lub na wniosek inwestora postanowienia o wyłączeniu organizacji ekologicznej.

Będzie mógł to zrobić w przypadku stwierdzenia, że:

● nie prowadziła ona działalności statutowej w zakresie ochrony środowiska lub ochrony przyrody przez minimum 12 miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania;

● działała w danym postępowaniu administracyjnym czy związanym z nim postępowaniu sądowym w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami lub w złej wierze. W szczególności, gdy osoba reprezentująca tę organizację przedstawiła fałszywy dowód, złożyła nieprawdziwe zeznania, działała wyłącznie w celu przedłużenia postępowania lub w celu innym niż ochrona środowiska lub ochrona przyrody.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane