statystyki

Bat na ekoszantażystów: Organizacje ekologiczne zostaną wyłączone z postępowania środowiskowego

autor: Anna Krzyżanowska23.06.2015, 17:00
wymagany, organizację dopuszcza się natomiast postanowieniem niezaskarżalnym.

wymagany, organizację dopuszcza się natomiast postanowieniem niezaskarżalnym.źródło: ShutterStock

Organizacje ekologiczne blokujące postępowania środowiskowe zostaną z nich wyłączone. Taką regulację przewiduje projekt zmian w ustawie o ochronie przyrody oraz w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie.

Chodzi m.in. o proponowane brzmienie art. 441 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku (Dz.U. z 2013 r. poz 1235 ze zm.), zgodnie z którym organ prowadzący postępowanie wymagające udziału społeczeństwa – a więc dotyczące przedsięwzięcia znacząco lub potencjalnie oddziałującego na środowisko i poprzedzające np. wydanie o warunkach zabudowy – uprawniony będzie do wydania z urzędu lub na wniosek inwestora postanowienia o wyłączeniu organizacji ekologicznej.

Będzie mógł to zrobić w przypadku stwierdzenia, że:

● nie prowadziła ona działalności statutowej w zakresie ochrony środowiska lub ochrony przyrody przez minimum 12 miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania;

● działała w danym postępowaniu administracyjnym czy związanym z nim postępowaniu sądowym w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami lub w złej wierze. W szczególności, gdy osoba reprezentująca tę organizację przedstawiła fałszywy dowód, złożyła nieprawdziwe zeznania, działała wyłącznie w celu przedłużenia postępowania lub w celu innym niż ochrona środowiska lub ochrona przyrody.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane