statystyki

Wada w produkcie rzutuje na całą serię

autor: Elżbieta Dominik16.06.2015, 10:37; Aktualizacja: 16.06.2015, 10:48
statystyka, lupa

W stosunku do wyrobów medycznych wymogi bezpieczeństwa są szczególnie wysokieźródło: ShutterStock

Stwierdzenie potencjalnej wady produktów medycznych, takich jak rozruszniki serca lub wszczepialne kardiowertery-defibrylatory, należących do tej samej grupy lub serii produkcyjnej pozwala uznać te produkty za wadliwe, bez konieczności stwierdzenia wady w konkretnym produkcie.

Sprawy połączone C-503/13 i C-504/13

WYROK TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI UNII EUROPEJSKIEJ

z 5 marca 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Problem powstał w związku ze sporem między producentem sprzętu medycznego Boston Scientific Medizintechnik GmbH (BSM) a ubezpieczycielami: AOK oraz Betriebskrankenkasse RWE. Amerykańska spółka G. Corporation, produkująca i sprzedająca rozruszniki serca, w 2005 r. poinformowała, że z czasem niektóre elementy mogą zawodzić. Skutkuje to przedwczesnym wyczerpaniem baterii, co może zagrażać życiu. Zaleciła lekarzom rozważenie wymiany wszczepionych rozruszników. W następstwie wymieniono rozruszniki dwóm ubezpieczonym w AOK.

AOK zwróciła się do sądu rejonowego w Stendal o zasądzenie od BSM zwrotu kosztów wszczepienia wadliwych rozruszników. Spór toczył się w sądach, trafił w końcu do Trybunału Federalnego. Ten skierował pytanie prejudycjalne do TSUE: czy wszczepione rozruszniki serca oraz kardiowertery-defibrylatory są produktem wadliwym w rozumieniu dyrektywy 85/374/EWG z 25 lipca 1985 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących odpowiedzialności za produkty wadliwe (Dz.Urz. WE z 1985 r. L 210, s. 29).

UZASADNIENIE

TSUE uznał, że zgodnie z art. 6 ust. 1 dyrektywy 85/374/EWG produkt jest wadliwy, jeżeli nie zapewnia bezpieczeństwa, jakiego można oczekiwać, biorąc pod uwagę m.in. wygląd produktu, sposób jego użycia oraz czas, w jakim został wprowadzony do obrotu. W stosunku do wyrobów medycznych wymogi bezpieczeństwa są szczególnie wysokie. W związku z tym stwierdzenie potencjalnej wady produktów należących do tej samej grupy lub serii produkcyjnej pozwala uznać za wadliwe wszystkie z nich, bez konieczności wykazania wady konkretnego egzemplarza. Trybunał zaznaczył, że naprawienie szkody obejmuje wszystko, co jest konieczne do usunięcia szkodliwych konsekwencji oraz do przywrócenia poziomu bezpieczeństwa. W tym przypadku koszty operacji chirurgicznych stanowią szkodę, za którą odpowiedzialność ponosi producent.


Pozostało jeszcze 34% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane