statystyki

Parlament Europejski chce nowej, lepszej ACTA

autor: Patryk Słowik09.06.2015, 08:06; Aktualizacja: 09.06.2015, 09:17
Wielu ekspertów uważa, że mimo zdecydowanych słów brakuje działań.

Wielu ekspertów uważa, że mimo zdecydowanych słów brakuje działań.źródło: ShutterStock

Brakuje regulacji, które zapobiegałyby naruszeniom własności intelektualnej – wynika z raportów europarlamentarzystów, nad którymi debatował wczoraj Parlament Europejski. Wniosek? Pilne wezwanie Komisji Europejskiej do podjęcia działań, które by wsparły przedsiębiorców – tak, aby np. firmy odzieżowe nie cierpiały na tym, że ktoś masowo podrabia ich ubrania, pozbawiając je i zysku, i renomy.

Posłowie podkreślili, że od 1995 r. nie podjęto skutecznych działań w celu rozwoju ochrony własności intelektualnej. Próba regulacji podjęta w 2010 r. – umowa ACTA – zakończyła się katastrofą ze względu na zbyt daleko idące restrykcje.

– Potrzebujemy skutecznych kampanii, zwłaszcza wśród młodych ludzi, których efektem będzie przynajmniej zrozumienie, że gdy ktoś coś bierze za darmo lub ułamek rzeczywistej wartości danej rzeczy, ktoś inny na tym traci – wskazywał poseł przygotowujący raport Pavel Svoboda.

Deputowani chcą, aby wszelkie restrykcje z powodu naruszeń spotykały nie ostatecznych odbiorców (przede wszystkim osoby fizyczne), lecz przedsiębiorców, którzy np. na sprzedaży podróbek dorabiają się majątku. W tym celu PE przygotował dwie strategie: dotyczące ochrony własności intelektualnej w krajach UE oraz tej podejmowanej w krajach trzecich.

Wielu ekspertów uważa jednak, że mimo zdecydowanych słów brakuje działań.


Pozostało jeszcze 39% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane