statystyki

Polska gospodarka potrzebuje strategii rozwoju przemysłu

autor: Krzysztof Tomaszewski19.05.2015, 07:40; Aktualizacja: 19.05.2015, 08:49
Przemysł

Państwo powinno silniej promować i wdrażać priorytetowe strategie gospodarcze, zwłaszcza w przemyśleźródło: ShutterStock

Państwo powinno stymulować rozwój przemysłu przede wszystkim poprzez wspieranie innowacyjności. Ważny jest też rozwój współpracy pomiędzy dużymi firmami posiadającymi efekty skali a mniejszymi, zdolnymi do szybszego wprowadzania innowacji – podkreślali uczestnicy debaty, która odbyła się w redakcji Dziennika Gazety Prawnej.

W czasie dyskusji oceniono dotychczasową rolę państwa w kształtowaniu rozwoju polskiego przemysłu oraz starano się udzielić odpowiedzi na pytanie, jakiej polityki przemysłowej potrzebuje polska gospodarka.

Brakuje planowania długoterminowego

Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego, podkreślił, że państwo powinno dbać o przedsiębiorców, ponieważ to oni tworzą PKB i dzięki nim do budżetu wpływają podatki.

– Państwo powinno silniej promować i wdrażać priorytetowe strategie gospodarcze, zwłaszcza w przemyśle. W Polsce ciągle nam brakuje myślenia w dłuższej perspektywie. Mimo to wiele dziedzin przemysłu odniosło sukces, przykładem takiej branży jest przemysł spożywczy. Nie można jednak spoczywać na laurach. Polska posiada przewagi takie jak korzystne położenie geograficzne i sprzyjający rolnictwu klimat. Warto je wykorzystać rozwijając sektor spożywczy i sprzedawać, w tym za granicę, więcej produktów przetworzonych – stwierdził Zbigniew Jagiełło.

Wspieranie transferu technologii

Dr Maciej Bukowski, prezes zarządu Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych, podkreślił, że państwo jest dużym graczem na rynku. Nie tylko zatrudnia wielu pracowników, ale również nabywa znaczną część produkcji przedsiębiorstw przemysłowych.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane