Bronisław Komorowski wręczył doroczne Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Przyznawane są firmom i ludziom, którzy wnoszą znaczący wkład w innowacyjność i rozwój gospodarki oraz odnoszą sukcesy na rynku globalnym
– Polska gospodarka jest trzecia wśród wszystkich gospodarek na świecie, które rozwijają się w sposób trwały i nieprzerwany. Przed nami jest tylko gospodarka chińska, potem niemiecka – podkreślał wczoraj podczas Gali XIII Edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w Poznaniu Bronisław Komorowski.
W tym roku spośród 106 wniosków o przyznanie nagrody, które wpłynęły do Kancelarii Prezydenta RP, członkowie kapituły pod przewodnictwem Wiesława Rozłuckiego, byłego prezesa giełdy, nominowali 16 podmiotów. Laureatów nagród wyłoniono w pięciu kategoriach. W kategorii „innowacyjność” zwycięzcą została firma Selvita. To największa w tej części Europy firma biotechnologiczna działająca w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu przede wszystkim chorób nowotworowych.
W kategorii „obecność na rynku globalnym” nagrodę otrzymała Grupa Kapitałowa Inglot. Założona w 1983 r. w Przemyślu firma jest dzisiaj jedną z największych polskich marek kosmetycznych. Inglot ma ponad 500 salonów i punktów sprzedaży na całym świecie (w tym 200 w Polsce), a jej produkty dostępne są w prawie 70 krajach.
W kategorii „ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu” zwyciężył Promotech. To polski producent profesjonalnych elektronarzędzi i sprzętu dla przemysłu, działający od 1987 r.
90 proc. produkcji firmy eksportowane jest do 64 krajów. Przedsiębiorstwo, oprócz tego, że jest mecenasem kultury i wspiera regionalne stowarzyszenia, oferuje pakiety socjalne dla swoich pracowników. Wszyscy zatrudnieni mają zapewnioną m.in. prywatną opiekę medyczną, dodatek za urodzenie dziecka i coroczne dofinansowanie wyprawek szkolnych.
W obszarze „zielona gospodarka” kapituła nagrody doceniła Zakład Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wielkopolskim, obecny na rynku od ponad 20 lat. Przedsiębiorstwo ma własne Centrum Badawczo-Wdrożeniowe „Eko-innowacje”, a zrekultywowane zamknięte środowiska odpadów zamienia m.in. w pola golfowe.
W kategorii „trwały sukces” (kategoria dla przedsiębiorstw, które osiągają trwały wzrost i zrównoważony rozwój) zwycięzcą okazała się firma Mlekovita. Ta największa w Polsce grupa mleczarska istnieje od 1928 r. Obecnie tworzy ją 14 zakładów produkcyjnych i 29 własnych centrów dystrybucyjnych. Firma współpracuje z ponad 20 tys. dostawcami mleka i 140 firmami transportowymi. Średni roczny wzrost przychodów firmy w ostatnich 20 latach wyniósł 10 proc.
Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP została ustanowiona przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 1998 r. i przyznawana była do 2005 r. Bronisław Komorowski postanowił od roku 2011 kontynuować tę tradycję.
– Wszystkie nominacje są cząstką polskiego sukcesu gospodarczego. Nagroda prezydencka ma być nie tylko wyróżnieniem, ale również formą zachęty do działania i promocji polskiej przedsiębiorczości, nie tylko w kraju – podsumował Bronisław Komorowski. ©?