statystyki

Iran zatrzyma program jądrowy, USA zniosą sankcje, a ropa jeszcze stanieje

autor: Bartłomiej Niedziński25.03.2015, 07:30; Aktualizacja: 25.03.2015, 08:03
115,75 dol. tyle kosztowała baryłka ropy brent w czerwcu, była to najwyższa cena w zeszłym roku

115,75 dol. tyle kosztowała baryłka ropy brent w czerwcu, była to najwyższa cena w zeszłym rokuźródło: ShutterStock

Przed wprowadzeniem embarga Teheran był drugim największym eksporterem ropy wśród krajów OPEC. I będzie chciał szybko odzyskać udział w rynku

Do czynników utrzymujących niskie ceny ropy naftowej zapewne dojdzie wkrótce jeszcze jeden – prawdopodobne złagodzenie zachodnich sankcji wobec Iranu. Nawet jeśli Teheran nie odzyska swojej pozycji rynkowej tak szybko, jak by chciał, to i tak wznowienie eksportu wpłynie na spadek cen surowca.

Z końcem marca mija termin, który Iran i grupa P5+1 (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ, czyli USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja i Chiny oraz Niemcy) wyznaczyły sobie na osiągnięcie wstępnego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego. W ostatnich dniach rozmowy w tej sprawie wyraźnie przyspieszyły. To wstępne porozumienie ma wyznaczyć zarys ostatecznej umowy, która z kolei powinna zostać zawarta do końca czerwca. Kompromis polegać będzie na tym, iż w zamian za to, że Iran wstrzyma swój program jądrowy, Zachód – po zweryfikowaniu tego – stopniowo zniesie sankcje, które coraz bardziej dają się we znaki irańskiej gospodarce. Co ważne, jak się wydaje, na porozumieniu zależy zarówno władzom w Waszyngtonie, jak i Teheranowi. Amerykanom, bo chcą uspokoić sytuację w newralgicznym regionie świata, a rozbrojenie Iranu byłoby wymiernym dziedzictwem prezydentury Baracka Obamy. A Irańczykom dlatego, że ich gospodarka jest w fatalnej kondycji, zaś dla ich prezydenta Hassana Ruhaniego, który obiecywał postęp w sprawie zniesienia sankcji, jest to kwestia jego własnej wiarygodności.

Zniesienie embarga naftowego – nawet biorąc pod uwagę, że będzie ono następować stopniowo – będzie miało fundamentalne znaczenie dla gospodarki Iranu i bardzo duży wpływ na ceny ropy. Iran jest posiadaczem czwartych co do wielkości złóż na świecie, a do 2012 r. – kiedy wszedł w życie zakaz kupowania surowca z tego kraju – był drugim eksporterem wśród krajów OPEC, wyprzedzała go tylko Arabia Saudyjska. Przed wprowadzeniem sankcji Iran wydobywał nieco ponad 4 mln baryłek dziennie, z czego sprzedawał za granicę ok. 2,5 mln. W zeszłym roku produkcja wynosiła poniżej 3 mln, zaś eksport – 1–1,2 mln. Biorąc pod uwagę, że ropa naftowa stanowi 72 proc. wartości irańskiego eksportu, wpływ embarga na gospodarkę jest znaczący – dochody ze sprzedaży spadły z 93 do 33 mld dol., zaś irański PKB skurczył się w ciągu ostatnich dwóch lat o 6,0 i 1,7 proc. Patrząc w przyszłość, zawarcie porozumienia oznacza, że tegoroczny PKB wzrośnie o 5 proc., zaś jego brak – że spadnie o kolejne 1,2 proc., szacuje Institute of International Finance.

Kluczową sprawą jest to, o ile i jak szybko Iran zdoła zwiększyć wydobycie i eksport. – W przypadku gdy międzynarodowe sankcje przeciw Iranowi zostaną zniesione, w ciągu kilku miesięcy produkcja i eksport naszego kraju zwiększą się o milion baryłek dziennie – oświadczył w zeszłym tygodniu irański minister ds. ropy naftowej Bijan Zanganeh. To jednak dość optymistyczne założenia – irański sektor naftowy od lat jest niedoinwestowany, wystarczy powiedzieć, że produkcja nigdy nie wróciła do poziomu sprzed rewolucji islamskiej w 1979 r., czyli 6 mln baryłek dziennie. Analitycy rynku szacują te perspektywy trochę ostrożniej. – W ciągu trzech do sześciu miesięcy Iran może zwiększyć swoją produkcję o 500–800 tys. baryłek dziennie – mówi Sara Vakhshouri, waszyngtońska analityczka, która w przeszłości pracowała w NIOC, czyli państwowym irańskim koncernie naftowym. Z kolei Robin Mills z dubajskiej firmy konsultingowej Manaar Energy szacuje, że eksport może się zwiększyć o 800 tys. baryłek dziennie w ciągu roku.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane