statystyki

Iran zatrzyma program jądrowy, USA zniosą sankcje, a ropa jeszcze stanieje

autor: Bartłomiej Niedziński25.03.2015, 07:30; Aktualizacja: 25.03.2015, 08:03
115,75 dol. tyle kosztowała baryłka ropy brent w czerwcu, była to najwyższa cena w zeszłym roku

115,75 dol. tyle kosztowała baryłka ropy brent w czerwcu, była to najwyższa cena w zeszłym rokuźródło: ShutterStock

Przed wprowadzeniem embarga Teheran był drugim największym eksporterem ropy wśród krajów OPEC. I będzie chciał szybko odzyskać udział w rynku

Do czynników utrzymujących niskie ceny ropy naftowej zapewne dojdzie wkrótce jeszcze jeden – prawdopodobne złagodzenie zachodnich sankcji wobec Iranu. Nawet jeśli Teheran nie odzyska swojej pozycji rynkowej tak szybko, jak by chciał, to i tak wznowienie eksportu wpłynie na spadek cen surowca.

Z końcem marca mija termin, który Iran i grupa P5+1 (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ, czyli USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja i Chiny oraz Niemcy) wyznaczyły sobie na osiągnięcie wstępnego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego. W ostatnich dniach rozmowy w tej sprawie wyraźnie przyspieszyły. To wstępne porozumienie ma wyznaczyć zarys ostatecznej umowy, która z kolei powinna zostać zawarta do końca czerwca. Kompromis polegać będzie na tym, iż w zamian za to, że Iran wstrzyma swój program jądrowy, Zachód – po zweryfikowaniu tego – stopniowo zniesie sankcje, które coraz bardziej dają się we znaki irańskiej gospodarce. Co ważne, jak się wydaje, na porozumieniu zależy zarówno władzom w Waszyngtonie, jak i Teheranowi. Amerykanom, bo chcą uspokoić sytuację w newralgicznym regionie świata, a rozbrojenie Iranu byłoby wymiernym dziedzictwem prezydentury Baracka Obamy. A Irańczykom dlatego, że ich gospodarka jest w fatalnej kondycji, zaś dla ich prezydenta Hassana Ruhaniego, który obiecywał postęp w sprawie zniesienia sankcji, jest to kwestia jego własnej wiarygodności.

Zniesienie embarga naftowego – nawet biorąc pod uwagę, że będzie ono następować stopniowo – będzie miało fundamentalne znaczenie dla gospodarki Iranu i bardzo duży wpływ na ceny ropy. Iran jest posiadaczem czwartych co do wielkości złóż na świecie, a do 2012 r. – kiedy wszedł w życie zakaz kupowania surowca z tego kraju – był drugim eksporterem wśród krajów OPEC, wyprzedzała go tylko Arabia Saudyjska. Przed wprowadzeniem sankcji Iran wydobywał nieco ponad 4 mln baryłek dziennie, z czego sprzedawał za granicę ok. 2,5 mln. W zeszłym roku produkcja wynosiła poniżej 3 mln, zaś eksport – 1–1,2 mln. Biorąc pod uwagę, że ropa naftowa stanowi 72 proc. wartości irańskiego eksportu, wpływ embarga na gospodarkę jest znaczący – dochody ze sprzedaży spadły z 93 do 33 mld dol., zaś irański PKB skurczył się w ciągu ostatnich dwóch lat o 6,0 i 1,7 proc. Patrząc w przyszłość, zawarcie porozumienia oznacza, że tegoroczny PKB wzrośnie o 5 proc., zaś jego brak – że spadnie o kolejne 1,2 proc., szacuje Institute of International Finance.

Kluczową sprawą jest to, o ile i jak szybko Iran zdoła zwiększyć wydobycie i eksport. – W przypadku gdy międzynarodowe sankcje przeciw Iranowi zostaną zniesione, w ciągu kilku miesięcy produkcja i eksport naszego kraju zwiększą się o milion baryłek dziennie – oświadczył w zeszłym tygodniu irański minister ds. ropy naftowej Bijan Zanganeh. To jednak dość optymistyczne założenia – irański sektor naftowy od lat jest niedoinwestowany, wystarczy powiedzieć, że produkcja nigdy nie wróciła do poziomu sprzed rewolucji islamskiej w 1979 r., czyli 6 mln baryłek dziennie. Analitycy rynku szacują te perspektywy trochę ostrożniej. – W ciągu trzech do sześciu miesięcy Iran może zwiększyć swoją produkcję o 500–800 tys. baryłek dziennie – mówi Sara Vakhshouri, waszyngtońska analityczka, która w przeszłości pracowała w NIOC, czyli państwowym irańskim koncernie naftowym. Z kolei Robin Mills z dubajskiej firmy konsultingowej Manaar Energy szacuje, że eksport może się zwiększyć o 800 tys. baryłek dziennie w ciągu roku.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane