Marek Belka do bankowców: A teraz powiem o was prawdę

06.02.2015, 07:05; Aktualizacja: 06.02.2015, 10:22
Marek Belka

Marek Belkaźródło: Newspix

To nieprawda, że banki są tylko przedsiębiorstwami komercyjnymi, odpowiadają tylko przed akcjonariuszami i mają tylko efektywnie funkcjonować i przynosić im dywidendę. Od czasu, gdy wprowadzono na świecie system publicznego ubezpieczenia depozytów, staliście się częścią państwa. I macie nie tylko prawa, ale też bardzo poważne obowiązki

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (28)

 • sn(2015-02-07 07:52) Zgłoś naruszenie 00

  Banki publicznie wciskały (publicznie wiadomo) kit frankowiczom ,jakie to dobre te kredyty ,tym samym jako fachowcy wprowadzili w błąd klientów i powinni za to ponieść odpowiedzialność. To bank przede wszystkim
  ma się znać na prawach i relacjach finansowych rynku (zatrudnia sztab ludzi fachowców z wykształceniem w bankowości i finansach) w tym EU i przedstawiać klientowi na czas trwania kredytu(20 -30 lat ) scenariusz relacji walut i oprocentowania , aby klient był świadom konsekwencji przy podpisywaniu umowy -skoro tego nie uczynił na piśmie, to jest winien skutków. Rząd ,Sejm ,Senat nie powinien gadać, a pilnie wprowadzić takie przepisy , aby nie było takiej sytuacji że kredyty po ich spłacaniu przez 10 lat ,były wyższe niż wartość mieszkania, aby nie dopuścić do destabilizacji finansowej banków ,klientów i Państwa (przykład USA ile mld USD dopłacono do tego krachu,powiększając inflację, ruinę dodruk USD) . Czas najwyższy podjąć pilne decyzje profilaktyczne !!!

  Odpowiedz
 • EWA(2015-02-06 09:44) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego GP zlikwidowała mój wpis o zagranicznych bankach? Wolność słowa dla francuskiego brukowca i nikogo poza nim?

  Odpowiedz
 • jan(2015-02-07 16:52) Zgłoś naruszenie 00

  przepraszam ale w moim komentarzu nastapiła pomyłka tzn. dotyczy umów z roku 2008 za co przepraszam

  Odpowiedz
 • Max(2015-02-06 20:29) Zgłoś naruszenie 00

  bylibyśmy w innym miejscu, jakby media pokazywały przykłady do czego zdolne są banki na przykładach sytuacji, jakie miały miejsce w rozwiniętych krajach kapitalistycznych, jakby media przestały przedstawiać finansistów jako autorytety zaufania publicznego i przestały traktować finansistów, jak święte krowy, a za to zaczęły ich prześwietlać i patrzeć im na ręce.
  Belka dobrze mówi ale z rządem i nadzorem finansowym/bankowym są zdani na łaskę międzynarodówki finansistów, u których zdążono nas zadłużyć. Zaczniemy podskakiwać to międzynarodówka finansistów zamknie kroplówkę i każe spłacać nam długi zaciągnięte przez polityków. Tak o to staliśmy się kolonią międzynarodówki finansistów. Aleluja Braci I Siostry.

  Odpowiedz
 • nadal nie pokazuje się(2015-02-06 19:31) Zgłoś naruszenie 00

  Nadal nie pokazuje się do czego prowadzi polityka najniższej ceny, która wymusza w gospodarce na bardzo dużą skalę szukania rozwiązań obniżających daniny dla budżetu i do ZUS i wymaga utrzymywania wynagrodzeń pracowniczych poniżej ich wydajności, a więc dławiony jest wewnętrzny popyt, bo pracownik dostaje mniej niż wynika to z jego wydajności. Z czasem pracownik, który widzi co się dzieje przestaje się starać i zaczyna pracować byle jak i oszukiwać. Stąd oprócz bylejakości mamy co raz mniejsze wpływy do budżetu co wymaga jeszcze większego zadłużania budżetu czyli nas wszystkich i także tych najbiedniejszych aby można było utrzymać funkcjonowanie tzw. budżetówki.
  Z czego ma być wewnętrzny popyt na polskie usługi i towary, jak pozwala się bezczelnie drenować portfele rodzin łapanych na przynętę opracowaną przez fachowców zatrudnionych w bankach, którzy w tej dziedzinie są wysokiej klasy specjalistami i tam nie dzieje się nic przypadkowo.

  Odpowiedz
 • 3. za mało(2015-02-06 19:27) Zgłoś naruszenie 00

  3. Za mało w mediach pokazuje się do czego doszły kraje w których władza umożliwiła, aby obywatele (poddani) mieli za co zwiększać wewnętrzny popyt, tak jak to odbyło się w Wielkiej Brytanii, która dzięki temu stała się w ciągu 200 lat największym imperium z wieloma koloniami, które wydrenowali, i jak to się stało, że tak duże Indie stały się ich kolonią, i jak to się stało, że potrafili skorzystać z doświadczeń Holandii w finansowaniu dalekich podróży i podbojów po sukna indyjskie, po przyprawy, po drogocenne kruszce i kamienie.

  Odpowiedz
 • 2. za mało(2015-02-06 19:06) Zgłoś naruszenie 00

  2. Za mało w mediach pokazuje się, jak ważna jest regulacja, aby nie doszło do wciągnięcia ludzi w kredyty czy opcje walutowe, którzy nie będą mogli udźwignąć spłaty swoich zobowiązań, którzy przez to stracą swoje oszczędności i włożony dotychczasowy kapitał a na końcu zostaną bez mieszkania i z długiem. Warto pokazywać aż do przesytu, jak takie sytuacje gdy skala takiego zjawiska jest duża ma wpływ na wewnętrzny popyt na usługi i towary, który generuje popyt na miejsca pracy, generuje wpływy podatkowe budżetu i składkowe do ZUS, więc może to dotrze do głów polityków, którzy nie rozumieją takich zależności.

  Odpowiedz
 • za mało(2015-02-06 19:02) Zgłoś naruszenie 00

  Za mało w mediach pokazuje się do czego prowadzi nagła możliwość kupowania mieszkań dzięki bankom gdy za bardzo obniżą kryteria kredytowe i do tego zaoferują kredyty w obcej walucie o niższym oprocentowaniu w sytuacji gdy międzynarodówka finansistów gra na umocnienie złotego, aby później przywrócić wartość złotego do stanu jaki ma względem liczących się walut i jak to prowadzi do skokowego podniesienia się cen za tzw. m2 mieszkania i za materiały budowlane, które wymagają brania jeszcze większych kredytów, co zwiększa atrakcyjność kredytów w obcej walucie, które mają niższe oprocentowanie od złotówkowego.

  Odpowiedz
 • wynalazca(2015-02-07 12:44) Zgłoś naruszenie 00

  Hehehe,cieć 'polskich kasyn' przemówił,skończcie opowiadać ludziom bajki,banki to są kasyna,nigdy nie tracą,zawsze traci ten co trzyma pieniądze i bierze kredyt

  Odpowiedz
 • misiek(2015-02-06 11:00) Zgłoś naruszenie 00

  król jest nagi - już wszyscy widzą jaką rolę spełniają banki - dojarki do krów, Tak by wydoić z ludzi i przetransferować w obieg międzybankowego pieniądza.

  Odpowiedz
 • tm(2015-02-06 10:43) Zgłoś naruszenie 00

  Belka chce przerzucić winę na banki, za nieudolność rządów ostatnich lat.
  To rząd i jego służby powinny być odpowiedzialne za państwo, a nie banki.

  Odpowiedz
 • jerry m(2015-02-06 10:47) Zgłoś naruszenie 00

  " A teraz powiem o WAS prawdę" O NAS, O NAS , panie Belka. Pan jest prezesem banku. Jak tam te franki, wcześnie zakupione, po niższej cenie?

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-02-06 10:35) Zgłoś naruszenie 00

  Coś mi się wydaje , że ludzkim głosem Belka zaczął nadawać ; chociaż taki Oleksy , przed śmiercią , też się prewencyjnie nawrócił .
  I nawet za grzechy , jakoby , rzekomo żałował .

  Odpowiedz
 • korina(2015-02-06 15:47) Zgłoś naruszenie 00

  Nie ufam ani za grosz bankom. Kiedy idę do banku i widzę, jak kłapią, aby mnie namówić na te ich "korzystne oferty", to aż mnie odrzuca. W tyle głowy cały czas mam myśli, że chcą mnie oszukać i położyć łapę na moich oszczędnościach.

  Odpowiedz
 • wojt(2015-02-06 13:44) Zgłoś naruszenie 00

  Tego pan tu nie powinno być - to jest arogancja władzy! Marek Belka podczas knajpianego spotkania – przypomnę – omawiano scenariusz wykupywania obligacji skarbowych przez NBP. Nie po to, by pomóc finansom publicznym, ale po to, by pomóc Platformie utrzymać się przy władzy.
  Zgadzam się z Tyrmandem – „Patrzę na polski rynek i widzę korupcję polityczną, widzę klasę rządzącą, która chce zniszczyć wartość tylko po to, żeby przetrwać, mieć korzyści i zgromadzić majątki. Potrzebujemy ograniczenia kadencyjności – to jedyny sposób, żeby zapewnić uczciwość polityków”. Sektor bankowy, energetyczny i górniczy wiedzą, jak to jest, kiedy klasa rządząca okrada wszystkich Polaków.

  Odpowiedz
 • ABZ(2015-02-06 09:33) Zgłoś naruszenie 00

  "Pierwszy sprawiedliwy". Żałosne... Jako prezes NBP powinien podjąć konkretne działania, i co i nic...
  Dlaczego banki działają ponad prawem, a ten (nie)rząd im to umożliwia?.
  - umowy kredytowe denominowane kursem franka stosowane przez banki zawierają sprzeczne z prawem zapisy. Niektóre z nich były kwestionowane już w 2008r. Pomimo to banki stosowały je nadal.
  - W jakim kraju bank (do niedawna instytucja zaufania publicznego) może działać ponad prawem?
  - Dlaczego instytucje które powinny egzekwować prawo tego nie czynią?
  - Jak nazwać rząd który dopuszcza do tego aby bezprawne działania banków spychały poza margines 2 mln. obywateli?.
  Ten rząd nic dla swoich obywateli nie zrobił i nie zrobi, o czym przekonamy się kolejny raz

  Odpowiedz
 • dziadek Franek(2015-02-06 09:20) Zgłoś naruszenie 00

  do -7: czytelnik- PRAWDĘ POWIEDZIAŁ ! ! -„Polska nie może pozwolić, żeby kawał polskiego państwa, bo BGŻ to nie jest tylko kawał systemu finansowego, to kawał państwa, żeby po prostu poszedł w ręce jakiegoś, znów nie wiadomo, inwestora” – mówił na taśmach prawdy szef NBP Marek Belka.

  „Nie potrafimy wyrównać szeregu i wydobyć z siebie jako państwo wspólnego komunikatu w sprawie banku. [...]
  -W Polsce dwie trzecie banków jest we władaniu zagranicznym. To nie jest tak, że ja robię z tego jakiś problem typu PiS-owskiego, wiesz, suwerenność, srelność. [...]
  -Te mamusie banków polskich już są przecież sk...wione. To widać. Irlandczycy, vide Portugalczycy” – mówi prezes NBP.

  Odpowiedz
 • kowalski(2015-02-06 09:14) Zgłoś naruszenie 00

  ok a fundusze idea przemianowane ia Inventum , co z nimi dlaczego, czy były tylko źle zarzadzane ??kiedy nastapi wypłata po nich resztówki przez ING bank

  Odpowiedz
 • asd(2015-02-06 15:22) Zgłoś naruszenie 00

  siłę bankom mogą dać lub mogą odebrać ci co deponują u nich oszczędności,
  więc może warto stworzyć ranking, które banki stosują dobre praktyki, które wspierają inwestycje w Polsce, które rozwijają nasz przemysł a które stosują triki, aby wydoić swoich klientów, które narażają na utratę depozyty oszczędnościowe bo przeholowały z dawaniem kredytów.

  Odpowiedz
 • donvito1981(2015-02-06 09:06) Zgłoś naruszenie 00

  Uważam, że zadaniem regulatorów jest uniknięcie (przynajmniej u nas w Polsce) sytuacji, w której podmiot gospodarczy urasta do rangi "za duży by upaść". Na zachodzie już się tego nie odkręci, ale naszą gospodarkę można jeszcze przed tym uratować, choć patrząc na aktualną słabiutką klasę polityczną (i silne lobby bankowe - co widać na tematach frankowiczów, odwróconych hipotek itp.), nadzieje na to są nikłe.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane