statystyki

Rusza pomoc dla firm dotkniętych embargiem. Będzie większa ochrona miejsc pracy

autor: Łukasz Guza30.01.2015, 07:14; Aktualizacja: 30.01.2015, 07:52
pieniądze-finanse-budżet

Firma będzie mogła starać się o środki z Funduszu Pracy na szkolenie podwładnych.źródło: ShutterStock

Od 1 lutego 2015 r. pracodawcy dotknięci skutkami rosyjskiego embarga na żywność z krajów UE będą mogli skorzystać z pomocy publicznej, która ułatwi im utrzymanie zatrudnienia. W życie wchodzi ustawa z 19 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (antykryzysowa; Dz.U. poz. 150).

Wsparcie obejmie wypłaty z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na częściowe pokrycie wynagrodzeń podwładnych, którym trzeba było – z powodu problemów ekonomicznych – ograniczyć czas pracy lub objąć ich przestojem (opłacone zostaną także składki na ubezpieczenie społeczne). Firma będzie mogła również starać się o środki z Funduszu Pracy na szkolenie wspomnianych podwładnych. Wnioski w tej sprawie trzeba będzie składać odpowiednio do marszałka województwa (świadczenia) oraz starosty (szkolenie).

Z pomocy będą mogli skorzystać jedynie pracodawcy, których przeważającą działalnością jest handel, przetwórstwo, transport, uprawy rolne lub chów i hodowla zwierząt, a także wynikające z nich usługi. Jednocześnie pracodawca będzie musiał wykazać, że z przyczyn od siebie niezależnych dotknęły go ograniczenia (ilościowe lub wartościowe) w obrocie handlowym na krajowych lub zagranicznych rynkach (chodzi o następstwa czasowego ograniczenia wwozu towarów na terytoria innych państw).


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane