statystyki

Rusza pomoc dla firm dotkniętych embargiem. Będzie większa ochrona miejsc pracy

autor: Łukasz Guza30.01.2015, 07:14; Aktualizacja: 30.01.2015, 07:52
pieniądze-finanse-budżet

Firma będzie mogła starać się o środki z Funduszu Pracy na szkolenie podwładnych.źródło: ShutterStock

Od 1 lutego 2015 r. pracodawcy dotknięci skutkami rosyjskiego embarga na żywność z krajów UE będą mogli skorzystać z pomocy publicznej, która ułatwi im utrzymanie zatrudnienia. W życie wchodzi ustawa z 19 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (antykryzysowa; Dz.U. poz. 150).

Wsparcie obejmie wypłaty z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na częściowe pokrycie wynagrodzeń podwładnych, którym trzeba było – z powodu problemów ekonomicznych – ograniczyć czas pracy lub objąć ich przestojem (opłacone zostaną także składki na ubezpieczenie społeczne). Firma będzie mogła również starać się o środki z Funduszu Pracy na szkolenie wspomnianych podwładnych. Wnioski w tej sprawie trzeba będzie składać odpowiednio do marszałka województwa (świadczenia) oraz starosty (szkolenie).

Z pomocy będą mogli skorzystać jedynie pracodawcy, których przeważającą działalnością jest handel, przetwórstwo, transport, uprawy rolne lub chów i hodowla zwierząt, a także wynikające z nich usługi. Jednocześnie pracodawca będzie musiał wykazać, że z przyczyn od siebie niezależnych dotknęły go ograniczenia (ilościowe lub wartościowe) w obrocie handlowym na krajowych lub zagranicznych rynkach (chodzi o następstwa czasowego ograniczenia wwozu towarów na terytoria innych państw).


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane