Trudna sytuacja w branży produkcji żywności wymusza potrzebę zmian. Ministerstwo rolnictwa przedyskutowało propozycje reform z szefami ogólnopolskich organizacji rolniczych. Resort liczy również na przychylność Komisji Europejskiej.

Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział, że chce powołać trójstronną komisję dialogu społecznego w obszarze rolnictwa. W jej skład miałyby wejść: organizacje rolnicze, przetwórcy oraz strona rządowa. Polityk PSL dodał, że będzie ona reprezentowana szerzej, niż tylko przez przedstawicieli ministerstwa rolnictwa.

Resort chce również przyspieszyć wydawanie pieniędzy na rolnictwo z istniejących programów wsparcia. Chodzi szybsze wypłaty dopłat bezpośrednich za ubiegły rok oraz przyspieszenie prac w Parlamencie Europejskim na rzecz tegorocznych. Rolnicy będą składali wnioski o dotacje w połowie marca.

Reklama

Sawicki walczy w Komisji Europejskiej również o dopłaty do eksportu i przechowalnictwa prywatnego. Dotyczy to głównie branży mleczarskiej i producentów trzody. Nie ukrywa, że od kilku miesięcy jego starania nie przynoszą rezultatu. Liczy, że może się to zmienić poprzez ustalenie wspólnej grupy nacisku na najbliższym posiedzeniu organizacji rolniczych w Brukseli. Odbędzie sie ono 5 lutego.

Polityk PSL zapowiedział również, że jeśli działania resortu i organizacji rolniczych w Brukseli nie będą nieskuteczne, zwróci się po pomoc do premier Ewy Kopacz.