statystyki

Nasze porty rosną. Bałtyk daje zarobić

autor: Konrad Majszyk27.01.2015, 07:32; Aktualizacja: 27.01.2015, 12:52

W naszych portach po raz pierwszy przeładowano ponad dwa miliony kontenerów

Pod koniec 2013 r. łączny wynik siedmiu operatorów nabrzeży kontenerowych w trzech polskich portach zbliżał się do 2 mln TEU (kontenerów 20-stopowych). Bariera pękła dopiero wraz z końcem 2014 r. Głównie za sprawą Gdańska i Gdyni. Bo przeładunki w zespole portów Szczecin-Świnoujście to mniej niż 4 proc. łącznej liczby „pudełek”.

W sumie przeładunki zwiększyły się o prawie 9 proc. – Za sprawą tego wyniku Trójmiasto nawiązało bezpośrednią konkurencję z Sankt Petersburgiem. Rosyjski port wciąż przeładowuje więcej, ale na kilka miesięcy w roku zamarza – komentuje prof. Włodzimierz Rydzkowski z Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Jego zdaniem trójmiejskie porty stają się coraz bardziej widoczne np. z Hamburga. Zwłaszcza że w tym roku zaczął działać pakiet portowy, który skróci czas odpraw do 24 godzin. – W Hamburgu skala przeładunków jest jednak wciąż kilkakrotnie większa – zastrzega prof. Rydzkowski.

Lwią część kontenerów obsługuje w Polsce spółka DCT Gdańsk, m.in. statki oceaniczne z Dalekiego Wschodu. Ma ponad 55 proc. udziału w polskim rynku kontenerowym, ale jej udział spada. A dynamika wzrostu przeładunków w porównaniu z 2013 r. to niewiele ponad 3 proc.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2015-01-27 14:16) Zgłoś naruszenie 00

    Ile kontenerów rozładowano pełnych , a ile załadowano pustych - to jest informacja .

    No , i komu , ten Bałtyk , daje zarobić - to też byłaby informacja .
    Bo tak , to wszyscy myślą - że Chińczykom .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane