statystyki

Dyskonty zwietrzyły pachnący interes

autor: Małgorzata Kwiatkowska, Patrycja Otto05.01.2015, 07:36; Aktualizacja: 05.01.2015, 08:31
Na ostrą walkę o udziały w branży drogeryjnej szykuje się m.in. Kerdos Group

Na ostrą walkę o udziały w branży drogeryjnej szykuje się m.in. Kerdos Groupźródło: ShutterStock

Perfumerie walczą o dominację na rynku kosmetyków. Ale po piętach depczą im dyskonty. Wszystko dlatego, że segment drogerii i chemii domowej oferuje bardzo atrakcyjne marże na poziomie 15–30 proc.

Na ostrą walkę o udziały w branży drogeryjnej szykuje się m.in. Kerdos Group (d. Hygienika), która w końcu 2014 r. była właścicielem ok. 170 drogerii Dayli. Na 2015 r. planuje otwarcie ok. 50 własnych sklepów i ok. 20 franczyzowych. Kerdos, który przez wiele lat koncentrował się na produkcji środków higieny osobistej, zamierza sprzedać zakład produkcyjny i związać przyszłość z drogeriami.

– Wyspecjalizowany handel detaliczny oraz hurtowy pozwala spółce dynamicznie rosnąć i generować duże wzrosty wyników finansowych. O ile w sektorze spożywczym sytuacja nie jest najlepsza, segment kosmetyków i chemii domowej to pod względem uzyskiwanych marż zdecydowanie inny świat – tłumaczy Kamil Kliniewski, prezes i wiodący akcjonariusz Kerdos Group.

Kerdos wszedł do branży drogeryjnej we wrześniu 2012 r., kiedy kupił 50 proc. udziałów w sieci 158 polskich sklepów Schlecker (na ich bazie rozwija sieć Dayli). Teraz kontroluje 90 proc. udziałów. Przed pierwszą transakcją przychody grupy Kerdos w ciągu trzech kwartałów 2012 r. wyniosły 37,3 mln zł, a zysk netto 0,06 mln zł. Rok później przychody wzrosły o 212 proc., a zysk był 90 razy wyższy. Do września 2014 r. przychody grupy wzrosły o kolejne 50 proc., do 174,2 mln zł, a zysk netto o 95 proc., do 11,2 mln zł.

– W Polsce mamy jeszcze dużo do zrobienia, potencjał sieci Dayli wydaje się jeszcze spory, docelowo to 300– –400 sklepów – dodaje Kamil Kliniewski.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane