Litwini wprowadzają niemieckie euro. I to dosłownie. Wilno poprosiło Berlin o wsparcie w przyjęciu wspólnej europejskiej waluty. Na Litwę dotarły trzy specjalne samoloty wypełnione 132 milionami banknotów. Szczegóły operacji zdradza w wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu szef tamtejszego banku centralnego. Litwa jutro o północy stanie się 19. krajem strefy euro.

Vitas Vasiliauskas w rozmowie z reporterem Informacyjnej Agencji Radiowej podkreśla, że teraz - kiedy pieniądze trafiły już do sejfów wszystkich instytucji finansowych - może opowiadać o transporcie. Prezes litewskiego banku centralnego tłumaczy, że wprowadzenie wspólnej waluty zawsze wspierają inne kraje Unii Europejskiej. "Pożyczyliśmy wszystkie potrzebne banknoty w Niemczech. To było 132 miliony sztuk. Dostarczono je do nas w listopadzie i grudniu na pokładzie trzech samolotów" - opowiada Vitas Vasiliauskas.

Monety natomiast Litwini przygotowali sami. Tamtejsza mennica wybiła ich 370 milionów sztuk. Litewska moneta euro ma wybity wizerunek "Pogoni" - uzbrojonego rycerza na koniu, który jest godłem kraju.

Reklama

Te monety pojawiły się już w kieszeniach Litwinów. Od początku miesiąca bank centralny sprzedaje za 40 litów "sakiewki" z litewskimi monetami euro.

Lity będą w obiegu przez pierwsze 2 tygodnie przyszłego roku. Potem na Litwie będzie można płacić tylko euro, a narodową walutę przyjmą wyłącznie banki.