statystyki

Wielkie sprzątanie na stacjach paliw. Z rynku wymiatani są głównie mali i słabi

autor: Bartłomiej Mayer29.10.2014, 07:29; Aktualizacja: 29.10.2014, 09:04
Obroty nie rosną, liczba stacji maleje

Obroty nie rosną, liczba stacji malejeźródło: DGP

Orlen i Lotos realizują diametralnie różne strategie rozwoju sprzedaży detalicznej. Koncern z Płocka zmniejsza liczbę ekonomicznych stacji Bliska, podczas gdy firma z Gdańska rozbudowuje swoją tanią sieć Optima

Od końca 2011 r. w Polsce systematycznie ubywa stacji paliwowych. Początkowo ich liczba zmniejszała się nieznacznie, bo tylko o 10–15 sztuk rocznie. Ostatnio jednak tempo radykalnie wzrosło. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku zniknęło 200 placówek. Liczba tych działających na koniec września wynosiła 6,55 tys. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego regularnie publikująca raporty dotyczące rynku detalicznego paliw w Polsce nigdy wcześniej nie odnotowała tak wyraźnego kurczenia się rynku.

Zabójcze przepisy

Jedną z przyczyn tego, że w tym roku stacji ubywa tak szybko, są zaostrzone normy środowiskowe dotyczące m.in. podziemnych zbiorników na paliwo, jakie wprowadzono 1 stycznia. Obiekty niedostosowane do tych przepisów musiały być zamknięte.

Kolejnym czynnikiem, którym można tłumaczyć to zjawisko, jest spadek zużycia paliwa – przynajmniej tego w oficjalnym obiegu, bo przedstawiciele branży od lat narzekają na rosnącą szarą strefę. W I połowie zeszłego roku benzyny, oleju napędowego oraz autogazu wykorzystano w Polsce w sumie prawie 10,73 mln m sześc. W minionym półroczu zanotowano spadek do nieco ponad 10,69 mln, czyli o blisko 0,3 proc. Ten spadek może się wydawać niewielki. Jednak po przeliczeniu na gotówkę wrażenie jest inne, chodzi bowiem o paliwo warte, według cen hurtowych (netto), aż 120 mln zł.

Lepsze marże


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane