statystyki

Kto odpowiada za kształt współczesnego kapitalizmu? Winni są trzej Szkoci

autor: Andrzej Krajewski17.10.2014, 07:30; Aktualizacja: 17.10.2014, 09:39
Kto odpowiada za kształt współczesnego kapitalizmu?

Kto odpowiada za kształt współczesnego kapitalizmu?źródło: ShutterStock

Jeśli szukasz osób odpowiedzialnych za kształt współczesnego kapitalizmu, dowiedz się, iż dobrze wiadomo, kto jest wszystkiemu winien – otóż trzej Szkoci.

Szkoci to intrygująca nacja. Z jednej strony kreują się na uciskany naród, marzący o niepodległym państwie, a z drugiej od 20 lat premierzy pochodzący z tego kraju: Tony Blair, Gordon Brown i obecnie David Cameron, rządzą Wielką Brytanią. Przed referendum niepodległościowym Szkocka Partia Narodowa nieustannie podnosiła kwestię ekonomicznej opresji Londynu, a przecież niewiele jest na Wyspach Brytyjskich miejsc, gdzie zarobki mieszkańców są wyższe niż w Szkocji. Samo referendum, zorganizowane w połowie września, przyprawiło o palpitacje serca całą Europę. Jego wynik mógł zapoczątkować efekt domina, rozbudzający ruchy separatystyczne na Starym Kontynencie. Nie tylko rząd z Londynu prosił więc Szkotów, by zostali w Zjednoczonym Królestwie. W końcu warunkowo przystali na to za cenę większej autonomii i dalszych korzyści materialnych, obiecanych przez ich rodaka, premiera Camerona. Trzeba przyznać, że jak na społeczność liczącą sobie niewiele ponad 5 mln mieszkańców, Szkoci potrafią być niesamowicie skuteczni. Co nie powinno zaskakiwać, gdy się dostrzeże, iż tak naprawdę to oni wynaleźli nowoczesny kapitalizm.

Pirat bankowości


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • SirValet(2014-10-20 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    Przepraszam kształt czego? System który odbiera szanse na zgromadzenie kapitału - poprzez emisje pieniądza dłużnego i progresywna skale podatku PIT nie wpisuje się w definicje kapitalizmu ani trochę. System rządzący światem z braku lepszego określenia nazywam socjal-teo-oligarchia.

    Odpowiedz
  • TarWojn(2014-10-20 19:49) Zgłoś naruszenie 00

    Odpowiadając na pytanie: W tytule pisze "współczesnego kapitalizmu". Zgadzam się że z normalnym kapitalizmem ma on mało wspólnego, jednak jest to faktycznie wina "trzech szkotów', którzy popełnili wiele błędów w tworzeniu swoich teorii. To potem dało podstawy pod marksizm. Myślę że kapitalizm gdyby był tworzony na podstawie założeń ekonomi szkoły austriackiej nie przemienił by się w tego molocha którego mamy dzisiaj.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane