statystyki

Kto odpowiada za kształt współczesnego kapitalizmu? Winni są trzej Szkoci

autor: Andrzej Krajewski17.10.2014, 07:30; Aktualizacja: 17.10.2014, 09:39
Kto odpowiada za kształt współczesnego kapitalizmu?

Kto odpowiada za kształt współczesnego kapitalizmu?źródło: ShutterStock

Jeśli szukasz osób odpowiedzialnych za kształt współczesnego kapitalizmu, dowiedz się, iż dobrze wiadomo, kto jest wszystkiemu winien – otóż trzej Szkoci.

Szkoci to intrygująca nacja. Z jednej strony kreują się na uciskany naród, marzący o niepodległym państwie, a z drugiej od 20 lat premierzy pochodzący z tego kraju: Tony Blair, Gordon Brown i obecnie David Cameron, rządzą Wielką Brytanią. Przed referendum niepodległościowym Szkocka Partia Narodowa nieustannie podnosiła kwestię ekonomicznej opresji Londynu, a przecież niewiele jest na Wyspach Brytyjskich miejsc, gdzie zarobki mieszkańców są wyższe niż w Szkocji. Samo referendum, zorganizowane w połowie września, przyprawiło o palpitacje serca całą Europę. Jego wynik mógł zapoczątkować efekt domina, rozbudzający ruchy separatystyczne na Starym Kontynencie. Nie tylko rząd z Londynu prosił więc Szkotów, by zostali w Zjednoczonym Królestwie. W końcu warunkowo przystali na to za cenę większej autonomii i dalszych korzyści materialnych, obiecanych przez ich rodaka, premiera Camerona. Trzeba przyznać, że jak na społeczność liczącą sobie niewiele ponad 5 mln mieszkańców, Szkoci potrafią być niesamowicie skuteczni. Co nie powinno zaskakiwać, gdy się dostrzeże, iż tak naprawdę to oni wynaleźli nowoczesny kapitalizm.

Pirat bankowości


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • SirValet(2014-10-20 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    Przepraszam kształt czego? System który odbiera szanse na zgromadzenie kapitału - poprzez emisje pieniądza dłużnego i progresywna skale podatku PIT nie wpisuje się w definicje kapitalizmu ani trochę. System rządzący światem z braku lepszego określenia nazywam socjal-teo-oligarchia.

    Odpowiedz
  • TarWojn(2014-10-20 19:49) Zgłoś naruszenie 00

    Odpowiadając na pytanie: W tytule pisze "współczesnego kapitalizmu". Zgadzam się że z normalnym kapitalizmem ma on mało wspólnego, jednak jest to faktycznie wina "trzech szkotów', którzy popełnili wiele błędów w tworzeniu swoich teorii. To potem dało podstawy pod marksizm. Myślę że kapitalizm gdyby był tworzony na podstawie założeń ekonomi szkoły austriackiej nie przemienił by się w tego molocha którego mamy dzisiaj.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane