statystyki

Papierowa modernizacja armii: Polskie wojsko potężne i supernowoczesne tylko w deklaracjach

autor: Maciej Miłosz17.10.2014, 07:00; Aktualizacja: 17.10.2014, 09:46
Problemy z terminowością nie dotyczą tylko sił morskich – równie dobrze można je znaleźć w tych powietrznych.

Problemy z terminowością nie dotyczą tylko sił morskich – równie dobrze można je znaleźć w tych powietrznych.źródło: ShutterStock

Polska zacznie wydawać na obronność 2 proc. PKB rocznie, a do 2022 r. wydamy na modernizację 130 mld zł. Nasza armia stanie się potężna i supernowoczesna. Tylko w deklaracjach.

Bezpieczeństwo Polski to nie tylko międzynarodowe sojusze, przede wszystkim to dobra kondycja armii. Dlatego rząd będzie przeznaczał większe środki na unowocześnianie wojska. W tym celu od 2016 r. zostaną podniesione do 2 proc. PKB wydatki na obronność. To o 800 mln zł więcej niż mamy obecnie – to fragment exposé premier Ewy Kopacz.

Jeśli do tego dodamy wcześniejsze deklaracje rządzących o tym, że do 2022 r. na modernizację armii wydamy w sumie 130 mld zł, to może się wydawać, że jesteśmy na dobrej drodze, by nasi żołnierze byli wyposażeni w nowoczesny sprzęt. Nic bardziej mylnego.

130 mld na modernizację armii

Jeśliby chcieć wymieniać główne grzechy polskiej armii, owe 130 mld zł byłoby niczym ten pierworodny. Choć o kwocie mówił nowy minister obrony Tomasz Siemoniak, to nie do końca wiadomo, skąd się wzięła.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • Armia ma problem.....(2014-10-17 08:05) Zgłoś naruszenie 00

  Jakiś m-c temu opisywaliście chora strukturę Armii i te gigantyczne ilości w korpusie oficerskim (samych generałów i pułkowników mam 1600sztuk) ...Na 2 zołnierzy przypada 1 oficer.
  Ponadto mamy gigantyczna ilość bardzo młodych oficerów na wczesnych emeryturach, choćby Gen. Polko. Armia powinna dbać by doświadczeni oficerowie zostawali na dłużej. Bo ci ludzie są na emeryturach...ale dalej żyja sprawami Armii. Ten problem to tylko jeden z setek innych...

  Odpowiedz
 • edek1(2014-10-17 09:40) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego wojsko ma być wyjątkiem w państwie, w którym na każdym kroku dziadostwo poganiane jest dziadostwem?Czy jest u Nas jakaś dziedzina nie hołdująca zasadzie-jakoś to będzie?Żaden rząd,żadna partia ani polityk nie postawił przed Polską jasnego zdeklarowanego celu.Jedyne co robią to skaczą jak szaraki:od wyborów,do wyborów.Żadnej odpowiedzialności,żadnej wizji,żadnego celu...więc po co nam armia,skoro nie ma i nie będzie czego bronić?(Oprócz "polaczkowego honoru",rzecz jasna.)

  Odpowiedz
 • wieloszczet(2014-10-17 12:11) Zgłoś naruszenie 00

  Alternatywą dla zbrojenia może być realizacja postulatu "broń w każdym domu". Powszechne szkolenie jak użyć i okresowe zajęcia w terenie otwierają możliwości budowania dużych grup, których celem będzie umacnianie możliwości obronnych całej powierzchni Kraju. Nasi Żołnierze zatrudnieni w WP, to mobilny początek oporu, a potem do walki o swoje stawaliby wszyscy. Oczywiście Sojusznicy za jakiś czas zareagują, ale, jak już wielokrotnie opisywano taką ewentualność, może nie tak szybko. Zacznąć można od zabawy na strzelnicach, gier terenowych, a na koniec powszechną współpracę ze strukturami Obrony Cywilnej. Kto wie, czy nie spowodowałoby to polepszenia poczucia bezpieczeństwa tak w ogóle. Umiejętność posługiwania się bronią, nawyk poddania się dyscyplinie w czasie tych zabaw/treningów to bardzo cenna umiejętność, w razie czegoś...??? Bo... jak pisał H.Sienkiewicz w "Pustyni i w Puszczy" , jednak ten Gebhr chciał pokaleczyć Kalego i rzucić lwom jako przynętę odciągającą. Czasy są, jakie są. I nie mieszkamy pod palmami.

  Odpowiedz
 • abc(2014-10-17 21:01) Zgłoś naruszenie 00

  to dostaną podwyżki - nieroby

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane