statystyki

Przetarg na śmigłowce dla armii: Do walki o zamówienia włączają się związki zawodowe

autor: Maciej Miłosz21.10.2014, 07:21; Aktualizacja: 21.10.2014, 09:06

Do zamówienia publicznego na śmigłowce dla wojska włączają się związki zawodowe z zatrudniających tysiące osób firm w Świdniku i Mielcu. Ich zdaniem warunki przetargu preferują przedsiębiorstwa nieprodukujące w Polsce

W ciągu roku Ministerstwo Obrony Narodowej wybierze dostawcę 70 helikopterów wsparcia bojowego i zabezpieczenia dla polskiej armii.

Szacunkowa wartość opóźnionego już o co najmniej pół roku kontraktu to ponad 11 mld zł. Termin składania ofert został niedawno wydłużony do końca listopada. W grze jest trzech globalnych graczy. PZL Świdnik wykupione przez koncern włoski Agusta Westland (oferuje helikopter AW 149), PZL Mielec przejęte przez amerykański koncern Sikorsky (proponuje blackhawki) oraz konsorcjum pod wodzą francuskiego Eurocoptera (śmigłowiec EC 725 Caracal), które obiecuje, że po wygraniu przetargu otworzy zakład w Polsce. – Postępowanie na śmigłowce jest bardzo trudne, ponieważ jest trzech wielkich, ostrych konkurentów, jest kontrolująca nas Komisja Europejska. Tutaj wszyscy na wszystko patrzą – mówił w rozmowie z DGP wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Teraz do gry o wielkie zamówienie dołączyły także związki zawodowe z zatrudniających tysiące ludzi zakładów w Świdniku i Mielcu. Na Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność” w ubiegłym tygodniu przyjęto następującą uchwałę: „KZD NSZZ z niepokojem obserwuje działania Rządu RP związane z rozstrzygnięciem przetargu na zakup śmigłowców dla polskiej armii. Z przetargiem tym wiążą nadzieje i oczekiwania polskie firmy PZL Mielec, PZL Świdnik i inne, w które zainwestowali potentaci światowego przemysłu lotniczego, firmy Sikorsky i Agusta Westland. Tymczasem podejmowane działania mogą wpłynąć negatywnie na ich szanse, a wręcz uniemożliwić złożenie ostatecznej oferty”. Związkowcy mają obawy, że „warunki przetargu preferują producentów nieposiadających dotychczas produkcji w Polsce”.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane